Vprašanje
Lepo pozdravljeni
Sem 21 letni študent in oktobra leta 2008 so se mi pričele zdravstvene težave. Oktobra lani sem bil sprejet v bolnišnico na oddelek otorinolaringologije zaradi otekline na vratu desno zadaj. V bolnišnici sem bil hospitaliziran 6 dni, saj sem prejemal antibiotik. Zaključek obravnave bolnišničnega zdravljenja je moj zdravnik opisal takole: 20 letni bolnik je bil hospitaliziran na našem oddelku zaradi vnetnega procesa v predelu vratu desno. Ob sprejemu navaja 4 dni trajajočo bolečino, ki se je stopnjevala, zaradi česar je začel tudi težje obračati glavo. Ob narastišču desne mišice obračalke je bila rdečina in oteklina brez fluktuacije. Klinično ni bilo znakov za vnetje ušesa. Bolniku smo naredili CT vratu s kontrastom, kjer ni bilo znakov za morebitni abscedirajoči proces, vidne pa so povečane bezgavke na tem delu. Vnetni parametri niso bili povišani, vendar smo zaradi kliničnih znakov vnetja uvedli antibiotično terapijo z Amoksiklavom. Oteklina z rdečino se je tekom hospitalizacije močno zmanjšala zato ga pa 6 dneh odpuščamo domov. V času odpusta se bolnik počuti dobro. Na vratu v regiji II in V se še tipata dve bezgavki, koža ni pordela.
Nato me je zdravnik napotil po odpustu na punkcijo bezgavke od koder sem dobil rezultat na katerem je pisalo : sumljivo za maligni Hodkinov limfom. Priporočam histološko verifikacijo.
Nato so mi dne 12.11.2008 operativno odstranili bezgavko na vratu. Izvid pregleda bezgavke : vzorec označen kot bezgavka, iz regije 5 desno, je bezgavka, ki meri 1,5x1 cm. Na polovico. Na rezni ploskvi je belkasto rjavkasto lisaste barve. Mikroskopski opis (bezgavka vratu exc) – gre za nespecifični-reaktivni limfadenitis s tolikularno hiperplazijo.
Po tej operaciji so mi opravili še UZ trebuha ki pa je bil bp. Tako se je končalo moje zdravljenje leta 2008.
Z zdravjem po tem nisem imel nobenih problemov, bil sem zelo aktiven na vseh področjih saj sem se dobro počutil. 22.6.2009 pa sem zbolel in postavili so mi diagnozo Mononucleosis infectiosa. Po postavitvi diagnoze sem imel povišano tel. temperaturo, vneto žrelo, in povišane jetrne encime. Nato sem mesec dni doma počival dokler se nisem bolje počutil. Po tem sem odšel na 14 dnevni dopust in po dopustu sem odšel na kontrolo k osebni zdravnici dne 5.6.09, ki mi je ugotovila povišan CRP 126 in me napotili na oddelek za infekcijske bolezni in vročinska stanja.
6.8.2009 na oddelku za infekcijske bolezni mi odvzamejo kri. Rezultati krvi 6.8.09= S-AST: 2,91 ; S-ALT:7.05 ; S-GGT :2.56 ; S-LDH:3,26 S-ALFA amilaza 0.98; S-CRP: 185,5mg/L U-urinokultura: neg B-žrela na streptokok: Neg; presejalni test brisa žrela na streptokok A: NEG Bil sem hospitaliziran zaradi izvidov in hudih bolečin v trebuhu na oddelek za inefekcijske bolezni.
Izvid mikrobioloških preiskav:6.8.09 EBV Ig Manti VCA:poz 99,20 E/ml ; IgG anti VCA :poz ugotavljanje spec. protiteles proti CMV ELISA IgG:poz več kot E/ml,IgM: neg
Ultrazvok abdomna: 6.8.09 pri preiskavi je v spodnji polovici vranice videti nekoliko inhomogeno področje, ki v premeru meri 4 cm. V ostalih delih je vranica (na zgornji meji velikosti) homogene strukture. Ostali status abdominalnih organov je pri preiskavi bp.
07.08.09 je bila opravljena SCINTIOGRAFIJA VNETJA – GRANULOSCINT videno je nekoliko nehomogeno kopičenje v spodnji polovici vranice, drugje v telesu ni znakov morebitnega vnetnega
dogajanja.
07.08.09 izvid visceralnega kirurga urgentna splenektomija ni indicirana, svetujem konzervativno terapijo naprej. V primeru porasta lab. parametrov, vnetja ali poslabšanja stanja svetujem kontrolo visceralnega kirurga.
11.08.09 CT ABDOMALNA inhomogena lezija v posteriornem delu vranice, radiološko lahko gre za limfonsko spremembo.
12.08.09 izvid hematologa bolnik prejema invaz po katerem je prišlo do normalizacije opazovalnih vnetnih parametrov, patoloških odklonov v kliničnem statusu ne ugotavljam, tudi presejalni testi na limfoprpliferativno obolenje so negativni, zato biopsija KM ni indicirana.
12.8.09 onkološki konzilij- bolnik je sprejet zaradi bolečin v trebuhu ter ob tem hepatološkega hepatograma, pred tem pa predhodno ugotovljene infekcijske mononukleoze. V času hospitalizacije je bil narejen UZ in CT trebuha, vidna je bila 4 cm velika hipodenzna lezija v posteriornem delu vranice, ki je tudi povečana. Bolnik je že zdravljen oktobra 08 zaradi povečanih bezgavk desno v vratu, citološka punkcija susp. na maligni hodkinov limfom, biopsija - neopredeljen reaktivni limfadenitis. Pri bolniku je bila v času hospitalizacije uvedena antibiotična th., ki jo je prejemal od 6.8.09 dalje, CRP se je znižal iz 185 ob seprejemu na 41. Pri bolniku priporočam kontrolni UZ 1 mesec. Takrat glede na izvide eventualna nadalnja diagnostika
POTEK IN ZAKLJUČEK ZDRAVLJENJA bolnik je bil sprejet na naš oddelek zaradi abdominalnih kolik, ob tem prehodno ugotovljena infekcijska mononukleoza. S serološkimi testi smo potrdili, da gre za akutno okužbo. Ob sprejemu smo opravili UZ abdomna, ki je pokazal inhomogeno področje v vranici v premeru 4 cm. Granuloscint pokaže nekoliko nehomogeno kopičenje v spodnji polovici vranice, drugje v telesu morebitnega vnetnega dogajanja ne prikaže. Glede na mnenje onkologa ter na odsotnost drugih kliničnih pokazateljev sistemske bolezni oz. limfoma se odločimo za opazovanje ter ga naročimo na kontrolni pregled .
Na UZ abdomna 18.09.09 je bilo stanje vranice nespremenjeno. Še vedno je vidno 4 cm inhomogeno področje v vranici, ki je isto kot dne 6.8.09 ko je bil prvič opravljen UZ abdomna. To področje je ostalo iste velikosti. Zdravnica, ki je opravila UZ pravi, da obstaja sum na Hodkinov limfom vendar ne mora 100% podrtiti. Napotila me bo na punkcijo vranice.
Moje počutje 18.9.2009 z zdravjem od odpusta iz bolnišnice nimam težav. Res sem počival tako kot mi je naročila zdravnica (nobenega fizičnega napora in lahka dieta), pridobil sem tudi na telesni teži. Apetit imam popolnoma normalen, z izločanjem in odvajanjem nimam težav, bolečin nimam nikjer v telesu, telesna temperatura je popolnoma normalna, počutim se dobro.
1)Na vas se obračam s prošnjo, da preučite moje zdravstvene težave in mi sami poveste kako resen je sum na hodkinov maligni limfom.
2)Prosim vas tudi da mi povesta kako invazivna je punkcija vranice, kako poteka, koliko je rezultat zanesljiv in ali je pri tem posegu potrebno biti hospitaliziran.
3)Bojim se da mi bodo odstranili vranico prav tako, kot so mi že odstranili bezgavko na vratu zaradi suma, ki ga je pokazala punkcija bezgavke.
Prosim, da preučite moj problem in mi odgovorite na moja vprašanja.
Najlepša hvala
Odgovor
Spoštovani!
Menim, da sum na limfom ni tolikšen, da bi bilo potrebno takoj punktirati vranico. Infekcijska mononukleoza lahko povzroča težave in spremembe, ki so jih ugotovili pri vas. Potrebne pa so občasne kontrole: UZ trebuha, rtg pljuč in laboratorijski pregledi krvi.
LP
prof. dr Miha Debevec
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV