Vprašanje
Pozdravljeni! Imam kar nekaj vprašanj in upam, da mi boste znali pomagati.
Starost: 17
Že kakšen mesec nazaj sem se trdno odločila, da bom jedla bolj zdravo hrano in v svoje življenjske navade vključila tudi kakšno športno aktivnost. Za kakšen kilogramček bi rada shujšala, predvsem pa bi si rada izoblikovala postavo ki sem si jo zaželela ( sicer nisem preveč okrogla). Vsak dan se gibam najmanj 2 uri.( tečem, izvajam vaje za krepitev mišič, plešem,...). Jem 5krat na dan in popijem veliko vode in sem na svojem jedilniku zamenjala kar nekaj živil: jem navadne jogurte LCA namesto sadnih, skuto z nizko vsebnostjo maščob, rženi ali polnozrnati kruh namesto belega, žitni prepečenec od krexa, polnozrnate testenine,rjavi riž, sojine, ovsene ali koruzne kosmiče, pijem nehomogenizirano mleko Planika(1,5%), polento, pijem predvsem vodo iz pipe, nesladkane čaje( beli, zleni), včasih pa tudi limonado- brez sladkorja, jem proso,ribe(v lastnem soku) včasih tudi jajca, sojine ali zelenjavne polpete in nemastno meso, seveda veliko sadja in zelenjave.Večkrat pa si naredim praženo zelenjavo ki je zamrzjena( če le nimam sveže).Ne jem pa kakšnih paštet( izjema je turistična- ribja) ali kakšnih salam. Kadar pa se mi zahoče po sladkem pa si privoščim košček temne čokolade z najmanj 70% kakava(Gorenjka,..) ali pa kakšno žličko meda (tort in podobnih slaščic si ne privoščim razen v res posebni priložnosti).
Ali je izbor živil dober?..bi mogla kaj črtati s svojega seznama?
Zanima me ali je bolj zdrav prepečenec ali navaden kruh( ržen, polnozrnat,..)?
Nekje na internetu sem zasledila, da kosmiči za zajtrk naj nebi bili tako zdravi, je to res?
Sama popijem kar nekaj čaja na dan, ali je dobro če spijem 3 velike skodelice(zeleni, beli čaj)ali bi ga mogla manj ?
Ali je hrana iz konzerv škodljiva? večkrat si privoščim kakšno koruzo iz konzerve ali pa kakšen kompot?
Namen imam kupiti tudi napravo v kateri bi lahko pripravila hrano brez olja (na paro) je bolj zdravo pripravljena takšna hrana?
Zanima me ali je sploh dobro jesti te ribe iz konzerv? (jem tuno v lastnem soku)
Slišala sem tudi, da naj nebi bilo dobro če bi pri enem obroku mešala različne vrste sadja(koščičasto sadje z pečkastim sadjem in da je bolje da namesto jabolke in hruške pojem 2 jabolki ali 2 hruški ipd.) ali pa ogljikovih hidratov s sadjem, je to res?
Sama se zelo obremenjujem s tem, saj sem prebrala že veliko raličnih člankov ki zagovarjajo drugačno mnenje kot drugi in ne vem katero je pravilno.
Za ogovore se vam že za vnaprej zahvaljujem!
LP,
Anja
Odgovor
Pozdravljena
Opis izbora živil je dokaj temeljit in povsem ustreza temeljem zdrave prehrane. Tu ne bi bilo kaj dodati! Tudi trajanje telesne aktivnosti in vrsta je zadovoljivo. Tu bi rad opozoril na neko dejstvo, ki ga na splošno premalo upoštevamo. Zavedati se moramo, da so vsa živila v načelu zdrava (torej tudi mastna svinjina npr), bistvena je količina! Od nje je odvisno in seveda od pogostosti poseganja po živilih je odvisno, kako bo reagiralo naše telo. Zato tudi čokolada ni problem, tudi občasno kakšna sladica (v posebnih priložnostih - če le teh priložnosti ni veliko). Svetoval bi, da bi se malce poglobila še v količine posameznih živil. Nič zahtevnega, nič posebnega - le enostavno shemo količin ali krožnik ali prehranske enote.
Prepečenc ali kruh? Dilema, ki to ni! V vsakdanjem življenju ima prednost kruh (polnozrnat, ržen...), prepečenec ostane za rezervo, pa za bolezen - ker je lažje prebavljiv, (tudi hitreje).
Kosmiči? Kadar danes govorimo o kosmičih za zajtrk običajno pomislimo na razne škatle z raznimi žitnimi izdelki (corn flakes, rice pops, rice flakes, žitne blazinice) pa tudi razne mešanice kosmičev s suhim sadjem, čokolado, karamelo ipd. Čim bolj je žitno zrnje obdelano, toliko slabše je! Povsem pa odpadejo s seznama primernih živil razni crunch-choco-karamel kosmiči. Še vedno pa ostanejo odlična in uporabna domača mešanica iz klasičnih ovsenih-rženih-ječmenovih kosmičev, pa četudi jih pomešamo z oreški ali suhim sadjem.
Koliko čaja popijemo je stvar naših navad. Res je, da s čajem zaužijemo tudi nekaj kofeina, a še vedno je količina majhna in ob tem ne pijemo kave (ali popijemo le 1 dnevno) in koka kole ali guarane (tudi tablete spadajo sem), potem se na količino čaja ne oziroma preveč. Ne bomo se nalivali z njim, ne bomo ga sladkali, in to je vse. Naj bo bel, naj bo rumen, zelen ali črn, 3 skodelice, tudi če so velike, ne bodo problem!
Konzerva ni enaka konzervi! So konzerve po katerih bomo posegli poredko (juhe, omake, gotove jedi, mesni narezki, paštete, mesni izdelki) - razlog: verjetno so bolj mastne kakor ne, pogosto vsebujejo vse premalo prehranskih vlaknin, so preslane in še kak razlog bi našli). Konzerve te vrste so rezerva za takrat, ko nimamo časa, pa samo na hitro pogrejemo. Bolje jesti malce slabše, kakor nič! Pa so konzerve, kot so kuhan fižol, koruza, pelati, ki jih lepo normalno uporabljamo saj nam olajšajo pripravo hrane, vedno so lahko na dosegu roke... - in so konzerve kot so ribe. Ribe v olju - kalorična varianta - če jih že uporabljamo pazimo na količino olja. Č e je potrebno ga odcedimo!. Ribe v slanem nalivu (sardine, tuna, losos) so samo malce bolj slana oblika, ki jo imamo vedno na zalogi - odlične tudi za kakšno solato, za kakšno omako..., sol upoštevamo. Kompoti? - kupujemo tiste v manj sladkem nalivu - uporabno bolj kot sladica, ne kot sadje.
Pri kuhalnih pripomočkih je tako - zelo veliko je na razpolago - a če imamo dober štedilnik in nekaj osnovne, vendar kakovostne posode, dosežemo vse in nekih posebnih naprav ne potrebujemo. Za soparenje tako lahko uporabljamo navadno RF posodo v katero vložimo t.i."marjetico" ali distančnik pod katerega nalijemo malo vode.
Sadje - tisto o kombiniranju sadja ( ko naj ne bi smeli jesti kruha s sadjem ali jabolk in hrušk istočasno, ali koščičastega z pečkatim), no ta je pa bosa in bolj izgovor tistih, ki sadja ne marajo ali pa radi komplicirajo. Sadje jejmo takšno kakršno imamo, če si pripravimo sadno solato, potem uživajmo v njej, tudi v sadnem krožniku! saj nam bo manj škodil, kakor krožnik keksov ali ocvrtkov!
Branje člankov o prehranjevanju je vedno zanimivo, in vedno nas prej ali slej malo potolče. Vedeti moramo, da večino člankov napišejo vrli novinarji, ki o prehranjevanju POJMA nimajo, a morajo s čim manj stroškov zapolniti nek prostor (v reviji, na webu) in potem veselo prepisujejo nepreverjene vendar ,malone šokantne vestičke, ki jih še malce "po svoje obogatijo" - takih prispevkov je največ; sledijo plačani in naročeni prispevki posameznih firm, skupin, proizvajalcev ali trgovcev, ki morajo prodati svojo robo - tudi ti prispevki so običajno pisani celo zelo strokovno, vendar zamolčijo del resnice, kar je še bolj etično sporno, a žal dopustno, sledijo prispevki samozvanih prehranskih strokovnjakov, ki tudi napeljujejo vodo na svoj mlin - ali ste vedeli, da večina avtorjev velikih strokovnjakov knjig o zdravi prehrani sploh nima ustrezne izobrazbe (zdravstveno, dietetske, nutricistične), ampak se ponašajo z nekimi diplomami, univerz, ki jih sploh ni? Skratka - logiko v roke, pamet v glavo, pa kakšno knjigo o fiziologiji telesa (tudi gimnazijska bo dobra), pa bo šlo lažje. Vse tisto, kar je zapleteno, kar je slišati medicinsko, kar se sklicuje na ogromno študij, a jih ne navede točno, vse kar preveč, pogojuje/omejuje, vse to je dobesedna nesnaga.
Srečno
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV