Divertikuloza in prehrana

Jože Lavrinec

Prosim, če mi poveste kako redno odvajati kljub temu da jem sadnje in zelenjavo,ter popijem 3 žlice portalaka na dan??A vendar še vedno ne gre naprej?? Hvala

Vprašanje
Prosim, če mi poveste kako redno odvajati kljub temu da jem sadnje in zelenjavo,ter popijem 3 žlice portalaka na dan??A vendar še vedno ne gre naprej?? Hvala
Odgovor
Redno odvajanje je odvisno od številnih dejavnikov - eden med njimi je zdrava prehrana bogata z prehranskimi vlakninami ( in sadje ter zelenjava sta načeloma bogat vir prehranskih vlaknin, kar pa žal ni vedno nujno), drugi pogoj je tudi dovolj tekočine, ki poskrbi, da prehranske vlaknine primerno nabreknejo in če tekočine ni dovolj imajo prehranske vlaknine ravno nasproten učinek - zapirajo! Potem je tudi telesna dejavnost saj na ta način ostaja peristaltika črevesja hitrejša. Če pa povežem tudi naslov vašega vprašanja, potem je dejansko jasno, da so se težave že začele in da je še veliko težje vzdrževati redno prebavo in redno odvajanje. Odvajalno sredstvo, ki ga jemljete - a je res tisto, ki bi ga morali? Pri dolgotrajnem jemanju teh sredstev počasi zapademo v začaran krog: učinkovitost jim pade, zato moramo jemati več in pogosteje, česar se ponovno navadimo, ponovno povečamo... Premislite tudi o tem in se pogovorite z zdravnikom. Srečno
Jože Lavrinec
Preberi še
Jože Lavrinec