Vprašanje
Imam 7 tednov starega otroka ,pa me zanima ali lahko hujšam in če lahko, kako naj shujšam? Prosila bi pa še če bi mi napisali ,kakšne jedi lahko jem in koliko .
Odgovor
Spoštovcani
Najprej sem vam dolžan opravičilo, ker ste toliko časa čakali na odgovor. Žal so temu krivi nekateri objektivni razlogi.
Kako je z hujšanjem v poporodnem obdobju vam bo mislim kmalu jasno. Seveda lahko začnete hujšati vendar dobnro razmislite o količini energije, ki jo potrebujete. Če svojega malčka dojite, morate biti z hujšanjembolj previdni. Dejansko se vse postavi na spodaj opisane zahteve. Marsikatera mamica dela veliko napako in v tem obdobju zaužije več energije kot je potrebno. Poleg tega bi bilo zelo koristno začeti z intenzivno telesno vadbo.
Energija
Priporočilo RDA iz 1989 navaja naj doječe žene zaužijejo za okoli 500 kal dnevno več hrane kakor v svojem prednosečnostnem obdobju. Vendar s temi priporočili doječa mati ne dosega energetskih potreb potrebnih za lastno življenje in za nastajanje mleka. Zato pri doječih materah opazimo hitrejši upad telesne teže kakor pri materah, ki ne dojijo.
Beljakovine
V dnevni prehrani matere naj bo 65 g beljakovin v prvih 6 mesecih dojenja, kasneje zadostuje 62 g.
Vitamini in minerali
Med dojenjem namenjamo posebno pozornost vitaminu B12 in kalciju. . Pomanjkanje vitamina B12 se pojavlja pri 2/3 doječih žen, ki so stroge vegetarijanke. Mleko teh žena vsebuje zelo nizke količine vitamina B12. Posledice so megaloblastna anemija, slabša rast in nevrološke težave otrok.
Priporočila RDA za kalcij znašajo med 1000 in 1300 mg dnevno.Te potrebe najlaže zadovoljimo z mlekom in mlečnimi izdelki. Če prehrana matere ni dovolj pestra, potem moramo kalcij dodajati v obliki preparatov.
Doječe žene včasih povedo, da se izogibajo »napenjajočih« živil kot so čebula, zelje, stročnice, čokolada in začinjena hrana. Za takšne prepovedi je zelo malo osnov. Drži pa, da jih je vse polno. Pogosto so povezane z trditvami, da otročka potem ščiplje v trebuščku. Škoda bi bilo kar vse v prek izločati živila, saj je vsak organizem nekoliko drugačen in nekoliko drugače reagira. Toda zelo kmalu mati opazi, da nekatera živila, ki jih zaužije, povzročijo izpuščaje, diarejo ali otrokov nemir. Odstranitev teh živil iz prehrane reši vse te probleme.
Pretirano uživanje alkohola v času dojenja škoduje otroku. Če že mati kaj popije naj to ne bo več kakor 1 pijača dnevno..
Pri materah, ki popijejo več kakor 3 kavice dnevno lahko opazimo nižje vsebnosti železa v mleku.. kofein sicer slabo prehaja v mleko - le okoli 1% zaužitega se ga izloči z njim, vendar ga dojenčki niso sposobni presnavljati. Kaže se v začetku kot nemir, kasneje pa kot zaspanost - oboje pa so znaki kofeinske intoksikacije. MaTERE, KI OPAZIJO TAKŠNE SPREMEMBE PRI OTROCIH naj omejijo uživanje kofeina tako z kavo, kofeinskimi napitki, čokolado, pa tudi z zdravili..
Uživanje uravnotežene hrane je pogoj za obnovitev predporodne telesne teže
Shema prehrane
Osnovno shemo prehrane povzamemo po shemi zdrave prehrane z dodatkom 3-4 E mleka, jogurta ali sira.Uživati je treba široko paleto živil iz vseh skupin prehrane.
Energija
Povečane energetske potrebe lahko zadovoljimo z dodatnimi izbirami mleka in mlečnih izdelkov in z le malenkost več mesa in mesnih izdelkov, sadje in zelenjava, polnozrnati izdelki ali obogaten kruh in žita.
Beljakovine
Večino dodatnih potreb po beljakovinah lahko zagotovimo z 3-4 skodelicami mleka ali zamenjav dnevno.
Kalcij
Posameznice, ki ne uživajo mlečnih izdelkov naj sledijo posebnim načelom, kakršna veljajo za nosečnice. Skrbno naj izbirajo izdelke z več kalcija, uživajo naj hrano pripravljeno z mlekom ( npr. palačinke, praženec) tako, da bodo zadostile vsem potrebam po kalciju.
Tekočina
Da nastane dovolj mleka potrebujejo ženske od 35 do 50 ml tekočine na kg TT dnevno., poleg tega pa še dodatnih 500-1000ml. Voda, mleko, čaj, kava brez kofeina, in sadni sokovi so napitki s katerimi naj mati zadosti potrebam po tekočini. Da ne bo težav zaradi energije naj mati izbira posneta mleka in nekalorične napitke.
Vitamin B12
Stroge veganke potrebujejo dodatek vitamina B12 ali obogateno sojino mleko.
Telesna dejavnost
Telesna dejavnost je v obdobju dojenja izredno pomembna saj le na ta način lahko mati uspešno ureja svojo telesno težo.Dojenje ni ovira za telesno dejavnost.. vendar mora pri tem skrbno paziti, da zaužije dodatno količino tekočine ter da tako nadomesti izgubljeno vodo.. po izredno težkem naporu se včasih v mleku izloči tudi mlečna kislina, kar povzroči, da otrok nekoliko manj popije. Vendar je ta situacija začasna in se do naslednjega dojenja že popravi.
Srečno
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV