Vprašanje
Lep pozdrav!
Imam 8,5 mesečno hčerko, pri kateri so ugotovili alergijo na jajca in mleko. Ker jo še dojim in jo mislim še naprej, moram biti na dieti tudi jaz.
Ne vem pa, kako je z ostalo hrano, ki lahko povzroča alergijo - paradižnik, mandarine, pomaranče, oreški, svinjsko meso, ..., ki so jo odsvetovali za hčerko do starosti 1 leta. Ali jo jaz lahko uživam?
Na seznamu prepovedanih živil za hčerko je tudi rastlinsko olje, paprika, začimbe. Kako je s tem?
Mi lahko priporočite hrano, ki jo lahko uživava obe, da ne bo težav, hkrati pa bo vsebovala vse potrebne vitamine in minerale?
Hvala za odgovor!
Nataša
Odgovor
Nekaj vam lahko odgovorim kar takoj, na hitro.
Dojenje je za alergičnega otroka najboljša oblika prehrane! Dokler bo šlo, kolikor bo šlo.
Jasno pa je, da se boste v tem času morali odpovedati problematičnim živilom tudi vi.
Kot prvo so to jajca in mleko ter vsi izdelki, ki so pripravljeni z mlekom in jajci ali samo z jajčno oz. mlečno beljakovino.
Poleg tega odsvetujemo uživanje soje in sojinih izdelkov (deklica bo dobila poseben hipoalergeni preparat, verjetno Pregomin, ki je za odrasle slabega okusa, dojenčki ga pa lepo sprejemajo.), odsvetujemo tudi uživanje arašidov in oreškov ( mandljev, orehov, lešnikov...), saj se pri otroku, ki je že alergičen na neko hrano lahko razvije druga vrsta alergije.
Jedilno olje ( rastlinsko olje) je seveda dovoljeno - le pravega morate izbirati. Tista olja, ki se prodajajo kot "jedilno olje" so običajno mešanica različnih vrst olj, med katerimi so lahko tudi alergena. Izbiraje čisto sončnično ali olivno olje in zadostili boste vsem zahtevam.
Tudi margarine so vprašljive saj lahko vsebujejo mlečno beljakovino, zato lahko izberete samo tiste, ki teh dodatkov nimajo ( obsojeni ste na stalno branje deklaracij).
Hransa naj bo preprosta, vedno pripravljena sveže in doma iz znanih sestavin. Mogoče bo nekoliko manj okusna, vendar bo varna in s tem si boste verjetno prihranili ( pa tudi hčerki) kar precej težav. Deklici verjetno počasi, v razmakih že dodjate nekatera bolj čvrsta živila: Tu je seznam:
Riž ali riževo kašico brez mleka;
Pire gomoljne zelenjave (krompir, korenje, repa, pastinjak)
Sadne pireje: jabolka, banana, hruška
Ostalo zelenjavo: bučke, koleraba, cvetača;
Ostala žita (pšenica ne pred 8.mesecem)
Ovčetina, puran, nato ostale vrste mesa razen svinjine;
Sveže ribe po 10-12 mes.
Jajca ne pred 1 letom
Mleko - dojenje čim dlje, nato ustrezen hipoalergeni mlečni nadomestek
Za vas velja isto, le da lahko dodate ista živila že prej v bolj čvrst oz kobnkretni obliki, posegate pa lahko tudi po ostalem sadju in zelenjavi, ki ni prepovedano. Pa tudi po običajnem kruhu seveda.
Toliko - kot vidite se teksta kar nabere. Če bi želeli kaj več, potem pa bi si morali zagotoviti oseben razgovor - kajti takole je kar težko.
Srečno (in upam, da sem vsaj malo zadostil vašim vprašanjem)
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV