Vprašanje
Spoštovani!
V zadnjih cca 6 mesecih se mi pri bitju srca iz nenada pojavi zelo neprijetno drhtenje srca, ki traja od par sekund pa tudi do 10 minut. To se mi je do sedaj zgodilo ene 5x. Vem, da obstaja možnost, da gre za aritmijo srca, s katero se več let bori že moja mama, ampak problem je v tem, da takoj, ko se mi pojavi, postanem zelo slabotna. Pri mami, ki se je že naučila živeti s tem, včasih traja tudi po par ur, ampak pravi, da nikoli tako zelo slabotna po tem, kot sem jaz.
Včeraj, ko se mi je to zgodilo nazadnje, sem bila ravno sama v avtu in sem bila k sreči še toliko pri močeh, da sem zapeljala na stran in počakala, da je minilo. Občutek je zelo podoben, kot pri pomanjkanju kisika, ko smo se kot otroci včasih igrali, kdo dlje časa preplava pod vodo. Celo telo, predvsem pa noge začnejo boleti, ne pridem do sape in slabost je res huda. Samo drhtenje traja par sekund oz. minut, da pa zopet pridem do moči pa po tem kakšne 5-10 minut.
Po tem sem, razen rahle utrujenosti, spet kot, da se ni nič zgodilo.
Ker vse skupaj vedno traja zelo kratko časa (samo prvič je bilo kakšne 10 minut), ne vem ali je smiselno zato k zdravniku, saj imam občutek, da ne bo našel ničesar, ker sem drugače zdrava in razen pogostih prehladov in tu pa tam kakšne pljučnice nimam drugih zdravstvenih težav. Večkrat (ravno včeraj par ur pred "dogodkom v avtu"si tudi izmerim pritisk, ki pa je vedno v redu.
Stara sem 30 let.
Menite, da je smiselno zaradi tega takoj po dogodku (če se mi še kdaj zgodi) v dežurno ambulatno? Ker vem, da je le-ta namenjena resnim in urgentnim zadevam in ne bi rada delala gneče za prazen nič.
Kaj svetujete?
Najlepša hvala za Vaš čas in odgovor. Lep pozdrav!
Odgovor
Lep pozdrav!
Brez preiskav vaših težav ne bo mogoče opredeliti in preprečiti. Svetujem vam pregled pri kardiologu, ki bo(verjetno) poleg UZ srca naredil 24 urni monitoring srčnega ritma (Holter EKG), morda še kakšno drugo preiskavo in nato ukrepal. Dobro bi bilo, če bi uspeli posneti EKG v času, ko imate občutek "drhtenja" srca. Pri tovrstnih motnjah, ki trajajo krajši čas ,je problem prav v tem, da največkrat izzvenijo preden posnamemo EKG.
Pri nekaterih vrstah aritmij pomagajo vagalni manevri kot so stisniti nos z roko in poskušati s silo izpihati zrak skozi nos ali vlaženje obraza z zelo mrzlo vodo... S takimi manevri vplivamo na tonus vegetativnega živčevja in to (včasih) pomaga.
Torej: Poleg poskusa samopomoči bi se na vašem mestu odločil za pregled pri kardiologu, osebnega zdravnika prosil za napotnico in poskušal "ujeti" to neprijetno "drhtenje" na EKG: (Torej na urgenci ali drugje)
Lep dan vam želim.
Preberi še
Prim. Jurij Šubic, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV