Vprašanje
Lepo pozdravljeni!
Sem mamica skoraj štiriletne hčerke, v začetku januarja pa pričakujem drugega otroka. Prva nosečnost je minila brez težav, prav tako je bil zelo enostaven porod, ki je potekal zelo hitro, saj sem rodila po treh urah popadkov, pa tudi ni se ni zdel pretirano boleč. Hči je imela ob rojstvu 4300 gramov in je bila dolga 53 cm. Ob rojstvu je imela sicer okoli vratu zavito popkovino, drugače pa je bila popolnoma zdrava; niti zlatenica se ni pojavila.
Tudi v drugi nosecnosti z možem obiskujeva materinsko šolo. Na enem od predavanj so nas seznanili s potekom poroda in mojo posebno pozornost je pritegnil podatek, da pri ženskah, ki rodijo drugič porod poteka bistveno hitreje. Zato me je malo strah, da bi me še hitrejši porod presenetil.
Zanima me torej nekaj splošnih vprašanj o razlikah in podobnostih, ki jih lahko pričakujem med obena porodoma.
Kakšna je verjetnost, da bo tudi drug porod potekal tako hitro in ali lahko tudi tokrat pričakujem nadpovprečno velikega otroka? Kakšna je verjetnost, da bi se porod začel prezgodaj?
Tudi druga nosečnost poteka brez posebnosti. Obakrat sem se med nosečnostjo precej zredila (okoli 25 kg), nimam pa nobenih drugih težav (nosečnostni diabetes, močnejše zatekanje ali povišan krvni tlak). Imam 28 let in skoraj 100 kg.
Vem, da je nemogoče natančno napovedati, kako bo porod potekal, zato Vas prosim za splošno primerjavo. Vnaprej se Vam za odgovor najlepše zahvaljujem.
Odgovor
Podatki o povprečno potekajočem času poroda prvesnic, torej žensk, ki rodijo prvič, so za Slovenijo znani in se gibajo okoli 5,1 ure. Povprečen čas poroda za ženske, ki ponovno rojevajo znaša okoli 4,5 ure in so torej krajši. Mehanizem odpiranja materničnega vratu je pri večrodnicah namreč čisto drugačen kot pri prvesnicah, zato večrodnice rodijo hitreje. Natančnega časa rojevanja povsem konkretne ženske glede na podatek o predhodnem porodu ne moremo z gotovostjo napovedati, vemo pa, da so običajno drugi otroci 100 do 200 g težji. Oceno rasti ploda so vam verjetno napovedali glede na ultrazvočno preiskavo in če je vzrok makrosomnega ploda ( strokovni izraz za velik plod) velika mama, bo tudi ta otrok velik in zdrav. Načeloma vsem nosečnicam s predhodno rojenim velikim plodom naredimo preiskave v smislu gestacijskega diabetesa, ker pa ste napisali, da nosečnostnega diabetesa nimate, sklepam, da so to možnost izključili. Želim vam, da vam tudi prihajajoči porod ostane v tako lepem spominu!
Preberi še
Darija Strah, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV