Vprašanje
Imam pljučni emfizem. Zanima me vse o transplantaciji pljuč:
- kakšni so pogoji za transplantacijo?
- kdo opravi poseg in kje se izvaja?
- kolikšen je odstotek uspešnih presaditev?
- kolikšna je življenjska doba presajenih pljuč?
- kolikokrat je možna transplantacija?
- kakšna je terapija po transplantaciji?
Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem in upam, da jih prejmem čimprej!
Hvala in lep pozdrav!
Odgovor
Spoštovani,
pogoj za transplantacijo pljuč so končni stadij kroničnih pljučnih bolezni kot so emfizem, idiopatična pljučna fibroza, cistična fibroza, primarna pljučna hipertenzija in še nekatere druge pljučne bolezni ter povzročajo hudo respiratorno insuficienco. To pomeni, da je bolnik v glavnem priklenjen na posteljo zaradi pomanjkanja kisika v krvi kljub zdravljenju s kisikom.
Pogoj za poseg je, da nima bolnik drugih težjih bolezni, ki bi se s terapijo proti zavrnitveni reakciji transplantiranega organa zelo poslabšale in bi se na ta način skrajšalo preživetje.
Osnovni pogoj je, da ima normalno funkcijo srca brez pomembne koronarne bolezni in drugih pomembnih bolezni. Mora pa biti v povsem dobri psihofizični kondiciji. Bolnik naj bi bil star ne več kot 55 let kadar se transplantirajo oba pljučna krila, in okoli 65 let za delno transplantacijo. Transplantacija pljuč se lahko tudi ponovi, če nastopi zavrnitvena reakcija.
Poseg opravijo kirurgi za pljuča, najbližji center je na Dunaju in s katerim tudi mi sodelujemo. Pri nas je tudi že strokovno usposobljena ekipa za transplantacijo pljuč v Kliničnem centru in imamo nekaj bolnikov primernih za ta poseg.
Uspešnost presaditev pljuč je odvisna od predpriprave bolnika na poseg in od sočasne prisotnosti drugih bolezni, ki vplivajo na preživetje takoj po posegu in tudi kasneje. Statistično povprečna doba teh bolnikov je okoli pet let, vendar predvsem odvisna od osnovne bolezni zaradi katere je potrebna presaditev pljuč in starosti bolnika.
Terapija po transplantaciji je zelo intenzivna in po količini obsežna, predvsem v času takoj po posegu kot so zdravila proti zavrnitveni reakciji, zdravila za zaščito proti okužbam dihal, zaščito za želodec, za kostiin še kaj. Bolnik mora biti v dobri psihofizični kondiciji.
Kljub tej obsežni in intenzivni terapiji tudi s komplikacijami, pa se tem bolnikom izboljša kvaliteta življenja.
Lep pozdrav, s spoštovanjem, Marjeta Terčelj.
P.S. zaradi tehničnih motenj, znanim tudi POP-TV, vam odgovarjam šele sedaj.
Preberi še
Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV