Vprašanje
Pozdravljeni,
Zdravim se zaradi nepravilnega delovanja hipofize in nadledvične žleze. Moj problem je, lahko bi rekla kronična utrujenost. Endokrinolog pravi, da po rezultatih testov le ta ni povezana z endokrinimi žlezami. So me pa že večkrat vprašali če sem depresvna. Sama in moji bližnji me kot tako ne ocenjujejo, ker sem družabna oseba. Dnevno grem na sprehod s psom v naravo vsaj za eno uro. Poleg službe je pa to edina stvar, ki sem jo še zmožna.Je pa res da sem jezna, ker se zaradi utrujenosti nisem sposobna več posvetiti domačim opravilom in mojim hobijem. Naj povem, da sem ,do pred takšnim stanjem, potrebovala maksimalno 6 ur spanja oziroma počitka dnevno, sedaj pa je to že skoraj dvokratnik. Me je pa strah, da bi tako omejeno živela še naprej.
Ali je to depresija?
Najlepša hvala za vaš odgovor
Odgovor
Spoštovani!
Endokrinološke težave se zelo pogosto manifestirajo z depresivno simptomatiko.
Kljub nadomestni hormonski terapiji lahko razpoloženjske težave vztrajajo zato je pri vas-v primeru vzpostavljenega endokrinega balansa- potrebno izpeljati še diagnostiko morebitne prisotnosti depresivne simptomatike,katere osnovni ekvivalenti so brezvoljnost,upad energije, kronična utrujenost, hipersomnične težave- prekomerna zaspanost- ne glede na zadovoljene fiziološke potrebe po spanju,motnje apetita ali v smislu pomanjkanja le -tega ali prekomerne lakote,upad običajne ravni aktivnosti,upad interesov, izguba zanimanja za stvari, ki so prizadetega običajno notranje izpolnjevale in motivirale, apatičnost, črnogledost, občutek brezperspektivnosti ,pesimistično dojemanje dogodkov in okolice. Ob tem se pogosto pojavljajo še pritožbe glede počutja,tenzijski glavoboli, mišične bolečine, občutki vrtoglavice.
Opisano hudo posega v kakovost pacientovega življenja, dodatno se lahko pojavijo občutki nezadovoljstva, razdražljivost zaradi pasivne življenjske drže in nesposobnosti zadovoljitve osnovnih potreb po samorealizaciji.
Življenje ne sme postati beg pred obveznostmi in iskanje izhoda v spanju, ker se s tem problemi le kopičijo, vedno več jih je ,vedno težje je izstopiti iz privzetega mehanizma pasivizacije in distanciranja od problemov,ker je tudi motivacija, katere gonilni vzvodi so občutki učinkovitega obvladovanja lastnega življenja in prevzemanje vse odgovornosti zanj, vedno bolj šibka.Pride do začaranega kroga samopomilovanja, bega v izklop čustev, kopičenja dodatnih težav....
Svetujem vam, da se pogovorite s svojim lečečim zdravnikom, ki vas bo znal usmeriti na naslov specialista, ki bo za vas pravšnji.Lep pozdrav, J.K.L.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV