Endometrioza

Doc. dr. Igor But dr. med.

Lep pozdrav, Stara sem 29 let. Imam endometirozo in pred dvema letoma so mi z laparoskopsko operacijo odstranili endometriom. Med operacijo so našli še cca. 15 žarišč. Približno pol leta po operaciji...

Vprašanje
Lep pozdrav, Stara sem 29 let. Imam endometirozo in pred dvema letoma so mi z laparoskopsko operacijo odstranili endometriom. Med operacijo so našli še cca. 15 žarišč. Približno pol leta po operaciji je bilo na istem jajčniku ponovno opaziti tvorbo, ki pa spet raste (pribl. 0.5 cm na 3 mesece). Prosim če mi lahko razložite več o endometriozi, kajti slišala sem, da je lahko vse skupaj zelo neprijetno, saj se endometriji lahko pojavijo še v drugih delih telesa. In pa, če je možno, da se po operaciji vse skupaj ponavlja. Kot terapijo jemljem kontracepcijske tablete, saj naj bi zavirale rast endometrijev. Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Odgovor
Endometrioza je stanje, pri katerem se normalno endometrijsko tkivo (sluznica maternice) nahaja na nenormalnem mestu. Najpogosteje zasledimo žarišča endometrioze na potrebušnici, zadaj za maternico in v predelu širokih vezi maternice in adneksov (jajčnik, jajcevod). Če se žarišča nahajajo na jajčniku, potem se sčasoma razvije cistična struktura, ki jo imenujemo endometriom ali čokoladna cista. Težave, ki jih endometrioza povzroča pa so bolečina v trebuhu, pri menstruaciji in pri spolnem odnosu, disfunkcionalne krvavitve, neplodnost. Če so žarišča še na mehurju in črevesu, potem so izraženi tudi simptomi teh organskih sistemov (tenezmi, siljenje na vodo ali blato, kri na blatu ali vodi v času perila…). Za operacijo se odločimo v primeru bolj razširjene endometrioze ali pa pri endometriomih. Pri laparoskopski operaciji izluščimo cisto iz jajčnika in ga nato zopet endoskopsko zašijemo – vse z namenom ohraniti fertilno, oploditveno sposobnost ženske. Se pa lahko endometriomi tudi ponovijo na istem ali drugem jajčniku. Podatki o stopnji ponovitve so različni, okvirno pa se gibajo od 25-40 v 2-5 letih po posegu. Kontracepcijske tablete so ena izmed metod zdravljenja. Dajemo jih v neprekinjeni shemi 6 mesecev skupaj. Obstajajo tudi druga zdravljenja, vendar imajo v primerjavi s kontracepcijskimi tabletami več stranskih učinkov. Odločitev o nadaljnjem zdravljenju je tudi odvisna od vaše želje po zanositvi. Tudi nosečnost kot takšna naj bi namreč zavirala rast endometrioze. Rast ? endometrioma za 0.5mm na tri mesece je majhna, meritev pa v veliki meri odvisna od ultrazvočista…
Doc. dr. Igor But, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Igor But, dr. med.