Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Endometrioza

Doc. dr. Igor But dr. med.
03. 03. 2003 08.39
0

Pozdravljeni, v letu 2001 je zdravnica na rednem pregledu ugotovila da imam na maternici miom, ki naj bi rasel navzven. Kljub temu, da naj ne bi oviral zanositve sem se odločila za odstranitev in sic...

Vprašanje
Pozdravljeni, v letu 2001 je zdravnica na rednem pregledu ugotovila da imam na maternici miom, ki naj bi rasel navzven. Kljub temu, da naj ne bi oviral zanositve sem se odločila za odstranitev in sicer laparoskopsko. Med operacijo oktobra 2002 pa so ugotovili da imam tudi endometriozo in jo seveda odstranili. Zanima me ali je mogoče da se endometrioza ponovi (in v kakšnem času). Od dveh zdravnic sem namreč dobila različne informacije. Vem da nosečnost zavira nastanek endometrioze, vendar otrok nimam namena imeti še čisto takoj. Bojim se namreč da se bo endometrioza ponovila. V tem primeru bi torej morala ponovno na operacijo. Zanima me tudi ali mi za obdobje ko še ne bom imela otrok priporočate kakšno hormonsko zdravljenje za preprečitev nastanka endometrioze. Moja zdravnica mi ga je namreč omenila. Stara sem 29 let in še nimam otrok. Hvala za odgovor.
Odgovor
Stopnja ponovitve je odvisna od obsega endometrioze (velikosti in števila žarišč), ugotovljenega ob prvi operaciji. V svojem opisu tudi niste povedali, kaj so vam odstranili. Endometrioza se namreč lahko nahaja na jajčnikih, potrebušnici (peritoneju), vezeh maternice, prav tako je lahko tudi na površini črevesa in mehurja. Včasih lahko pri laparoskopiji vidimo kakšno endometriotično žarišče in ga bodisi pustimo pri miru (če pacientka nima težav) ali pa ga odstranimo (izrežemo ali skoaguliramo). Lahko pa je na strukturah male medenice še kakšno žarišče, ki pa med posegom še ni vidno. Kaj narediti? V primeru, da nimate težav, nič. Če nosečnost še ni zaželjena, potem bi prišla v poštev hormonska kontracepcija. V primeru težav pa bi svetovali ali neprekinjeno kontracepcijo za 6 mesecev (psevdonosečnost) ali 6 mesečno kuro z danazolom 3x2 tbl (Danoval 3x200 mg dnevno – 6 mesecev) ali pa agoniste GnRH 1 ampulo mesečno (npr. Dipherelin 3.75 mg, 1 amp: 3 – 6 mesecev). Odločitev o zdravljenju je torej prepuščena vam in vaši ginekologinji, upoštevati je potrebno vaše želje oz. težave ter cost – benefit zdravljenja (stranski učinki – korist zdravila).
Doc. dr. Igor But, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Igor But, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662