Vprašanje
Otrok, star tri leta in pol, do sedaj zdrav, dobiva nenadne napade. Ko dobi napad, takoj preneha z vsako aktivnostjo (igro, vožnjo s kolesom…), pride k materi ali očetu z besedami »ne bom več«, rahlo je zmeden in težko oz. sploh ne odgovarja na vprašanja, deluje prestrašen, pobledi, ustnice mu rahlo pomodrijo, po celem telesu se trese, srce mu močno in hitro razbija, večkrat zaporedoma glasno golta slino, kot bi želel preprečiti bruhanje, pri treh napadih pa je celo bruhnil. Po napadu je poten, nadaljuje s prekinjeno aktivnostjo, včasih pa postane utrujen in zaspan. Napad traja okrog pol minute, včasih do 10x na dan. To traja že približno dva meseca, napadi pa so stalno pogostejši. Po pregledih krvi, 21 urnega EKG, CTG in EEG(v budnem stanju), ultrazvoka želodca in pregleda pri okulistu je vse BP. Omenila bi tudi, da se je vse skupaj pričelo po tragičnem dogodku-nenadni smrti mojega očeta, takrat smo tudi predčasno prekinili z dopustom na morju. Pred štirinajstimi dnevi sem rodila sina.- so morda psihične težave ali je kaj drugega? (Otrok je bil pred pol leta na operaciji žrelnice, katera je uspela b.p.) Obupani pričakujemo Vaš odgovor. Lep pozdrav
Odgovor
Spoštovani,
vaš opis me najbolj spominja na epileptične napade. Ne vem, če ste bili na pregledu pri otroškem nevrologu. Poznamo razne oblike epilepsij. Ena od metod dokazovanja epilepsij je tudi elektroencefalografsko snemanje (EEG). EEG je podobna preiskava kot je EKG, ki ga uporabljamo za preiskave srca, le da je EEG krivulja veliko bolj zahtevna za diagnostiko in se z odraščanjem spreminja. EEG nam pokaže električno aktivnost možganov (nima zveze z inteligenco) in so moči toka zelo šibke (mikrovolti). Med epileptičnim napadom se električna aktivnost možgan spremeni. Te spremembe so le kratkotrajne in občasne. Včasih jih vidimo tudi v »mirnem stanju«. Če jih ni, ne pomeni, da je božjast izključena, če pa so, je to večinoma znak, da gre za epilepsijo (en del prebivalstva ima EEG spremembe brez epilepsije!). Kot vidite je diagnostika zapletena. Pomembno je sledenje otroku in opis napadov. Dobro je voditi koledar napadov, v katerega boste zapisali dan in uro napada, opisali na kratko obliko in pripisali v kakšnih okoliščinah je prišlo do napada. Napade lahko sproži nepravilni ritem spanje – budnost, neprespana noč, pospešeno dihanje (kolesarjenje, tek…), svetlobno draženje (močno sonce, utripajoča svetloba, TV, PC…), razburjanje in mnogi drugi dejavniki. Prepričan sem, da ste tudi naročeni na kontrolo. Med preiskavami pa bi verjetno bilo dobro opraviti tudi psihološki pregled.
Vašemu sinu želim odraščanje brez napadov in vas lepo pozdravljam.
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV