Epilepsija

Lidija Stare dr. med.

Imam 10 let starega sina. Pri petih letih je imel prvi cerebralni paroksizem. Sprejet je bil v bolnišnico, naredili so mu eeg, ki je pokazal, da je fotosenzibilen. Zdravil mu niso predpisali. Potem je...

Vprašanje
Imam 10 let starega sina. Pri petih letih je imel prvi cerebralni paroksizem. Sprejet je bil v bolnišnico, naredili so mu eeg, ki je pokazal, da je fotosenzibilen. Zdravil mu niso predpisali. Potem je bil 5 let brez napadov. V letošnjem letu pa je imle kar 5 epileptičnih napadov v razmaku 14 dni. Prvi dva stabila šibka, otrok se je zavedal, potresaval je z rokami. Tretji in četrti napad je bil močnejši, imel je krče in je trajal nekaj minut. Peti napad pa je bil najmočnejši, trajal je 3 minute, otrok se ni zavedal, imel je krče. Dala sem mu stesolid rektiole. Sedaj jemlje 3 x dnevno apilepsin tablete. Napadov nima že 5 mesecev. Ponovni eeg po 2. napadu je pokazal neko žarišče, ne pa več fotosenzibilnosti. Zdravnik je priporočal, naj ima za gledanje TV polaroidna očala. Napoten je tudi na MR glave. Zanima me, ali MR posnetek pokaže več (nepravilnosti) kot eeg (ki dvakrat ni bil enak). Otrok je sicer zdrav. Poškodb ni imel. Edina poškodba je bila padec pri 9. mesecih in udarec v glavo (imel je počeno lobanjo) in bil 1 teden na opazovanju. Vse je bilo v redu. Zanima me, če je padec vzrok za njegove epileptične napade. Koliko časa bo še moral jemati zdravila in ali morda epilepsija sama od sebe preneha. V družini ni epileptičnih bolnikov. Hvala za odgovor.
Odgovor
Vzroka za epilepsijo ne vemo. Fotosenzitivna epilepsija pa kot posledica poškodbe ne nastopa. Poleg tega se v času razvoja napadi pri fotosenzitivni epilepsiji lahko spremenijo v generalizirane krče z nezavestjo, to pa je že potrebno zdraviti, tako, kot pri vašem sinu. Zdravila je potrebeno jemati dokler traja motnja, ot pa je navadno vse življenje. NMR možganov in EEG sta povsem različni preiskavi. EEG pokaže možgansko aktivnost, nekako kot EKG pri srcu. Tam se navadno pokažejo žarišča večje aktivnosti ali pa druge nepravilnosti, ki kažejo na epileptično aktivnost. NMR pa pokaže strukturo, dejansko sliko možganov in se ugotavlja, ali gre za nepravilnosti v strukturi, zgradbi, obliki možganov. Sta pa preiskavi komplementarni - se dopolnjujeta. Lep pozdrav!
Lidija Stare, dr. med.
Preberi še
Lidija Stare, dr. med.