Epilepsija

Lidija Stare dr. med.

Spoštovani! Zanima me glede epilepsije.Pri 11 letih sem se zdravila zaradi epileptičnih napadov. Tako,da sem jemala 6 let tablete (Primidon). Sedaj že 11 let ne jemljem nobenih tablet. Sem v 17. tedn...

Vprašanje
Spoštovani! Zanima me glede epilepsije.Pri 11 letih sem se zdravila zaradi epileptičnih napadov. Tako,da sem jemala 6 let tablete (Primidon). Sedaj že 11 let ne jemljem nobenih tablet. Sem v 17. tednu nosečnosti in gre za mojo prvo nosečnost. Stara sem 28 let.Moja nosečnost poteka normalno brez težav.Ali se mi lahko epilepsija ponovi? Ali se lahko temu kako izognem kakršnim koli težavam? Moja ginekologinja mi je namreč predpisala jemanje folne kisline 2 tabletki na dan. Ali sem upravičena do epiduralne analgezije ali celo do carskega reza? Na kaj naj pazim oz. naj bom še posebej pozorna. Na koga se lahko obrnem. Za odgovor se najlepše zahvaljujem, Petra
Odgovor
Petra, ne skrbite po nepotrebnem! Imeli ste tako imenovano benigno otroško epilepsijo, ki je minila, napadov nimate, zdravil ne jemljete, torej ste zdravi!. Epilepsija se lahko pojavi, ne ponovi, tega nihče ne ve, kajti vzroka ne vemo, razen v redkih izjemah. Vendar pa se lahko pojavi ne glede na nosečnost. Izogniti pa se ji ne morete, ker se vemo, kako. Folna kislina je dobrodošel dodatek predvsem za nastajanje otrokove nevralne cevi v prvih mesecih nosečnosti, kasneje za rast in razvoj. Jemljite jo redno, veselite se naraščaja, in srečno!
Lidija Stare, dr. med.
Preberi še
Lidija Stare, dr. med.