Epilepsija

Lidija Stare dr. med.

Spostovana ga. Stare, sem 21 let star student, ki so mi pred sestimi leti diagnosticirali epilepsijo. Predpisali so mi terapijo s Tegretolom CR 400 mg, 1.5 talebe dnevno. Zanima me ali je bila oprav...

Vprašanje
Spostovana ga. Stare, sem 21 let star student, ki so mi pred sestimi leti diagnosticirali epilepsijo. Predpisali so mi terapijo s Tegretolom CR 400 mg, 1.5 talebe dnevno. Zanima me ali je bila opravljena kaksna studija o posledicah pri dolgotrajnem zdravljenu s Tegretolom CR. Namrec opazam, da so se moje sposobnosti pomnenja in koncentracije zmanjsale od kar se je zacela moja terapija, ki traja ze sesto leto. Hvala.
Odgovor
Če prav razumem, jemljete 600 mg Tegretola CR dnevno, kar je malo oziroma zadošča za vašo epilepsijo. Študije so bile opravljene pred veliko leti za bistveno višjo dozo zdravila, ugotovili so, da je v nizkem procentu ( <5) prišlo do motenj na delovanju avtonomnega živčevja, vendar so bile motnje blage ob dolgotrajnem jemanju zdravila. CR oblika ima el podaljšan čas sproščanja, oddaen so substance, ki pa nimajo vpliva na spomin. Tako nizko do zmerni dozi zdravila naj ne bi botrovalo nobeno od spominskih motenj niti zaspanost. Izključeno to seveda ni. Če je vzrok res Tegretol CR in moti študij, je smiselna zamenjava zdravila. Lep pozdrav!
Lidija Stare, dr. med.
Preberi še
Lidija Stare, dr. med.