Vprašanje
Spoštovani!
90-letna mama se je v bolnišnici okužila z bakterijo ESBL. Po neoperiranem zlomu kolka je bila premeščena nazaj v dom upokojencev, kjer pa so jo namestili na oddelek kontaktne izolacije, s katetrom in v pleničkah. Ker je bakterija ESBL najdena v blatu, mama pa nepokretna, me zanima ali je res potrebno, da je v kontaktni izolaciji, istočasno pa prosim da mi odgovorite ali je res takšna izolacija doživljenjska in kakšna je možnost zdravljenja te bakterije ter kakšni so vplivi te bakterije na ostale bolezni?
Odgovor
SPoštovani!
Živimo v času večkratno odpornih bakterij, ki so še posebej pogoste v bolniškem okolju. Bakterije, ki imajo ESBL, so bolj odporne in zanje potrebujemo posebne antibiotike, ki so na voljo zgolj v bolnišnicah. Kontaktna izolacija je potrebna zaradi čuvanja drugih pacientov pred raznosom iste bakterije. Največkrat omenjene bakterije ne povzročajo okužbe, marveč so le prisotne v blatu, kjer pa predstavljajo rezervoar kasnejše širitve v okolico. SLovenija je nekje v sredini povprečja evropskih bolnišnic glede razširjenosti ESBL+ bakterij. Bakterija se širi predvsem med bolnišnicami in domovi starejših občanov. Praviloma spontano izgine iz pacienta po več kot dveh letih. Zdravljenje je umestno le, če povzroči okužbo, kar pa ni pogosto. Imunsko zdravi ljudje niso ogroženi pred tovrstnimi okužbami, čeprav bodo s časom te okužbe del našega vsakdana - žal izgubljamo bitko z bakterijami!
Preberi še
Mag. Branko Šibanc, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV