Vprašanje
Najprej vas naj lepo pozdravim in pohvalim vašo rubriko, v kateri sem našla že veliko zelo dobrih nasvetov. Pišem pa vam, ker tudi mene nekaj zanima in sicer fluorjeve tabletke. Moja hči bo stara 10 mesecev in ji pediater še zdaj ni predpisal teh tabletk in me je malo strah, da jih ni pozabil. Vem pa, da nekatere mamice svojim otrokom to dodajajo. Zanime me, kakšne so lahko posledice, če ji tega ne dajem. Ali bi pri pediatru vprašala, zakaj mi jih ni dal, ali pa jih nekateri dajejo, nekateri pa ne. Ampak verjetno je že prepozno, saj sem slišala, da se začenjajo dodajati pri 6 mesecih (do sedaj ima dva zobeka). Kakšno je vaše mnenje? Lepa hvala za odgovor in lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovani!
Zaradi premajhne količine fluora je lahko zobna sklenina manj kvalitetna in se zobovje hitreje kvari. Večinoma je že v pitni vodi zadosti fluora.
Mnenja o potrebi dajanja Fluonatrila so deljena. Nekateri pritrjujejo, da je to nujno za zdravo zobovje. Če se odločamo za dajanje fluorovih preparatov, moramo upoštevati nekatere previdnostne ukrepe. Preparati fluora naj ne pridejo v stik z mlekom!!! Doza mora biti pravilna in ne previsoka. Pri določanju odmerka moramo upoštevati vsebnost fluora v vodi in druge pomembne dejavnike. Preveč fluora v organizmu lahko povzroči t.i. "Fluorozo". To se kaže kot bele lise na zobni sklenini. Pri živalih, ki so zaužile s hrano preveč fluora, so opazili poškodbe na kosteh. Zato nekateri ne priporočajo fluor v obliki tablet. So preparati (npr. Amonfluorid gel) v obliki zobne paste, ki jih nanašamo na zobke lokalno. Tudi tukaj je potrebno upoštevati vse zgoraj opisane omejitve. Gel naj otrok ne požira!
Brez fluora je zobna sklenina slabše kvalitete in zato občutljivejša za karies. Poznamo ukrepe, ki pomembno zmanjšajo nevarnost kariesa pri otrocih. To sta v prvi vrsti HIGIENA zobovja in pravilna PREHRANA. Že ko otrok dobi prve zobke, jih umivamo s krpico navito na prst ali z mehkejšo krtačko, če je to otroku ugodno. Nekateri otroci imajo radi drgnjenje dlesni zaradi denticije (rasti zobovja).
Drugi pomemben dejavnik je prehrana. Vsi vemo, da je sladkor povzročitelj kariesa! Zato se izogibamo sladkorju v prehrani. Čaj naj ne bo sladkan. Prav tako ne sladkamo sadnih sokov.
Tudi prehrana po steklenički ima slab učinek na zobovje, ker ga obliva i predstavlja idealno gojišče za bakterije, ki povzročajo karies. Zato še enkrat poudarjam pomen zdrave prehrane in higiene ustne votline!
Glede fluorovih tabletk bo najboljše, če se pogovorite z vašim pediatrom, ki vam bo svetoval glede na stanje vaše hčere in vsebnosti fluora v vaši vodi.
Vaši hčeri želim zdravo zobovje, vam pa, da boste uspešno izvajala ustno higieno. LP
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV