Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Garje

Mag. Metka Adamič dr. med.
14. 03. 2004 12.25
0

Pozdravljeni!V zadnjem času so se po Ljubljani,med mladimi,začele pojavlati garje,imelo jih je tudi nekaj znancev.Zanima me po kolikem času od stika z njimi bi se pokazale,kolikšni telesni stiki so po...

Vprašanje
Pozdravljeni!V zadnjem času so se po Ljubljani,med mladimi,začele pojavlati garje,imelo jih je tudi nekaj znancev.Zanima me po kolikem času od stika z njimi bi se pokazale,kolikšni telesni stiki so potrebni za okužbo,ali se lahko okužiš,če si nekaj časa v prostoru kjer so lahko(oziroma na kavču,stolu),ali jih lahko prenašajo hišne živali npr. pes,in ali jih je težko odpraviti?Zahvaljujem se vam za odgovor.
Odgovor
Spoštovani, garje ali srbečica so več ali manj kar stalno prisotne med nami. Niso prav pogoste, vendar se zaradi pogostih potovanj in bivanj v določenih okoljih s pomanjkljivimi higienskimi razmerami, vedno znova pojavljajo. Opažamo, da se vsakih 10-15 let pojavljajo v večjem številu. Povzrroča jih pršica sarcoptes scabiei (garjam pravimo strokovno skabies), samička meri v dolžino skoraj pol mm, samček je polovico manjši. Samička vrta v kožo rovčke, na koncu katerih leže jajčeca (vsak dan 2-3), po nekaj tednih odmre. Iz jajčec se preko določenih razvojnih stopenj razvijejo spet odrasli zajedavci. Okužba se pojavlja v vseh socialnih krogih, prenaša se skoraj izključno s tesnimi stik, na primer pri ležanju v isti postelji oz s kontaktom z okuženo osebo (spolni stiki, kontakti oz stiki med otroci, med starši in otroci, ...družine, dijaški domovi, šole, vrtci, zavodi, vojašnice, zapori, ...Redko se bolezen prenaša preko oblačil, odej, posteljnine; je pa takšen prenos tudi možen. Znano je, da samičke preživijo izven rožene plasti kože le 2-3 dni. Če se oblačil oz poteljnine ne uporablja nekaj dni, samičke odmrejo in do okužbe ne more priti. Inkubacijska doba je običajno nekaj tedenov (3-6). zanjo je značilno hudo srbenje, ki je najizrazitejše ponoči oziroma na toplem, pojavijo se značilni izpuščaji. Okužbo potrdimo z laboratorijskim - mikroskopskim pregledom postrganega dela prizadete kože. Zdravljenje s primernimi sredstvi in primernim režimom, ki ga svetuje zdravnik, je zelo učinkovito. Vedno je potrebno zdraviti vse osebe, ki žive skupaj. Pomembno je, da diagnostiko in zdravljenje obolenja vodi izkušen zdravnik, saj je le tako možno obolenje zanesljivo pozdraviti.
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662