Vprašanje
Sinu so se konec poletja pojavile na koži bele lise, brez temnih obrob in na nivoju kože, najprej ob laseh na vratu in ramenu. Sklepali smo, da se lupi. Vendar je bilo lis vedno več, in sicer po hrbtu, ramenih, pa tudi ob laseh na vratu in ob ušesu. Na prvem pregledu je bila postavljena diagnoza pityriasis rosea, na drugem pa pityriasis versicolor (vriatio alba) oz. kot druga možnost vitiligo. Najprej smo lise mazali 3 tedne z lamisilom, jemal je sporanox (7×2 kapsuli), uporablja pa tudi oranozol. Lise so sedaj, ko je koža svetlejša, manj izrazite, vendar niso izginile, posebno na hrbtu so še enako jasne. Kaj nam svetujete? Če gre za vitiligo, ali obstajajo kakšni novi načini zdravljenja? Če gre za pityriasis, ali bi lahko poskusili še s kakšno terapijo? Kakšna je točno razlika med tema boleznima, tudi glede kožnih sprememb? Že naprej hvala za odgovor!
Odgovor
Spoštovani zaskrbljeni starši.
Brez pregleda ne morem z zagotovostjo trdit, po opisu sodeč, pa gre pri sinu verjetno res za kožno plesen, ki jo strokovno imenujemo Pityriasis versicolor alba. Nič niste napisali, kdo ga je pregledal in postavil diagnozo. Vsekakor menim, da vam bo na večino vprašanj v zvezi z dilemami odgovoril vaš dermatolog. Žal ne vem niti, koliko je sin star. Vkolikor je najstnik ali starejši, lahko ugotovite razliko morda tako, da gre deček nkajkrat na obsevanje (5 min-10 min) v solarij. Vkolikor se bodo mesta, kjer so bile lise, ponovno obarvala, gotovo ne gre za vitiligo. V nasprotnem primeru obstojata spet dve možnosti: ali zdravljenje ni zadoščalo in se je obolenje spet pojavilo ali gre resnično za vitiligo. Zelo neodgovorno bi bilo od mene, da bi na tem mestu trdila, katero bolezen ima vaš otrok.
Naj vam napišem nekaj o glivičnem obolenju:
Gre za nenevarno, ponavadi kronično povrhnjo kožno glivično obolenje kože, ki na koži povzroča nastanek belih ali svetlorjavo obvarvanih lis, ki se na površini drobno luščijo. Med vsemi glivičnimi okužbami kože predstavlja približno 5% obolenj. Povzroča ga drobna glivica, ki je v majhnem številu normalen prebivalec zdrave človeške kože in se posebno dobro počuti v vlažnem okolju, še zlasti na mastni koži. Pri mladih odraščajočih (običajno po 15. letu starosti) se pogosto razmnoži in na koži povzroča svetlo obarvane lise, opazne zlasti po sončenju. To se lahko zgodi brez očitnega zunanjega vzroka. Lahko pa k pojavu obolenja doprinesejo nekatera stanja, kot so nosečnost, prirojena nagnjenost k glivičnim okužbam, resne sistemske bolezni, zdravljenje s kortikosteridi, ali celo življenje v toplem vlažnem okolju. Nekatere ljudi obolenje nadleguje več let. Zlasti je to pogosto pri fizično aktivnih, na primer športnikih. Vzrok za to je lahko v pojačanem znojenju, neprimernem zdravljenju, ponovni okužbi ali povečani občutljivosti za infekcijo.
Kožne spremembe redko srbijo; okužba preprečuje da bi koža na okuženih delih zadostno porjavela. Pri svetleje pigmentiranih in še zlasti v zimskem času so lise svetlo rjave barve. Najbolj pogosto jih je opaziti na prsnem košu, na hrbtu, na zatilju, ramenih. Sčasoma se med seboj zlivajo v večje neobravane areale. Na obrazu jih običajno ni.
Zaenkrat ni povsem razjasnjeno, zakaj v določenem obdobju pride do pojavljanja izpuščaja, ki lahko z vmesnimi izboljšanji in poslabšanji traja nekaj let.
Diagnozo lahko zdravnik postavi že na podlagi kliničnega izgleda sprememb. Ob tem si lahko pomagamo z Woodovo svetilko, kjer opažamo zlato - oranžno fluorescentno obarvanost okuženih predelov. Ob natančnejšem pregledu je na svetlih, od nohta do manjšega kovanca velikih lisah opazno drobno luščenje povrhnjice - v luskah so številni delci povzročitelja (hife in spore). Okužba z glivicami, imenovanimi Pityrosporum orbiculare (imenovana tudi Pityrosporum ovale ali Malasesia furfur), je vezana na zgornje plasti kože.
Običajno zdravljenje vsebuje uporabo tekočega mila, ki vsebuje sredstva proti glivicam, pri nas je za to zelo primeren antimikotičen šampon, ki vsebuje ketokonazo (Oronazol), ki je na voljo v prosti prodaji v lekarnah. Svetujemo, da se koža trupa, vratu in zgornjih delov okončin med tuširanjem namaže z omenjenim šamponom, ki ga pustimo učinkovati nekaj minut, nakar kožo temeljito speremo in na prizadete predele nanesemo še antimikotično sredstvo, ki nam ga predpiše zdravnik. Pri tem je pomembno, da namažemo sistematsko vso kožo od »vratu do pasu«.Takšno zdravljenje naj traja nekaj tednov, običajno 3-6. V primeru močno razširjenega ali trdovratnega obolenja, je potreben pregled pri dermatologu, ki vam bo predpisal tudi dodatno zdravljenje. Po uspešnem zdravljenju lahko traja še določeno obdobje, preden prizadeta koža dobi normalen izgled – da svetlo obarvane lise ponovno potemnijo. Lahko se zgodi, da se izpuščaj kmalu ponovno pojavi. Kožo je potrebno spet primerno zdraviti.
Pri tistih posameznikih, ki jih omenjene težave pogosto nadlegujejo, je priporočljivo občasno – 1-2x tedensko preventivno uporabljanje šampona, ki vsebuje ketokonazol.
Pa še o vitiligu:
Natančen vzrok obolenja ni razjasnjen, obsataja več znanstvenih teorij glede tega. Še najbolj je verjetna avtoimuna teorija, ki meni, da organizem tvori protitelesa proti pigmentnim celicam na določenih kožnih predelih. V priizedetih predelih pigmentnih celic ni več. Kaj ga sproži, da se prične to dogajati, ne vemo natančno. Pogosto se namreč pojavlja istočasno z nekaterimi drugimi avtoimunimi obolenji, na primer ščitničnim, diabetesom, Addisonovo boleznijo, avtoimuno anemijo...Pri nekaterih je dedno pogojen. Prizadene do 1-2% ljudi.
Pri zdravljenju se običajno najprej odločimo za nekajtedensko zdravljenje s kortikosteroidnimi kremami. V zadnjem obdobju pa se v literaturi omenjajo tudi uspehi zdravljenja s kremami , ki vsebujejo imunomodulator tacrolimus - na podlagi recepta ga je moč dobiti v lekarnah v tujini - Avstriji na primer.
Pri nas, v Sloveniji, imamo tudi an voljo zdravljenje oziroma obsevanje s tako imenovano PUVO (gre za kombinirano fotokemoterapijo). PUVA se je izkazala za uspešno pri določenem deležu zdravljenih - opraviti pa je potrebno več sto obsevanj, da dosežemo pričakovane rezultate oziroma repigmentacijo. Psoralen, ki ga moramo pri tem uporabiti, je v primerih ko so prizadete večje površine ( načeloma več kot 6 kv cm), potrebno jemati v obliki kapsul. Pri tem je tudi obsevanje vezano na celo telo. Pri tem imam nekoliko pomislekov - saj je teh obsevanj, kot sem omenila veliko. O vplivu ultravijoličnih žarkov na kožo pa je morda na tem mestu ne bi ponavljala. Tako, da je seveda potrebno pretehtati :možnost uspeha v primerjavi z morebitno škodo, ki bi ob tem nastala. Smatra se, da pri približno 75% zdravljenih pride do neke stopnje repigmentacije po kakšnem letu obsevanja 2x tedensko.
V zadnjem obdobju se v svetu uveljavljajo za zdravljenje vitiliga, tako imenovani EXCIMER "laserji", ki sevajo ultravijolično vijolične žarke B skupine, ki so visokoenergetski. Potrebnih je bistveno manj obsevanj, obsevanja so natančna - namreč obsevamo le del kože, ki je prizedt z natančno odmerjeno jakostjo žarka.poročajo pa o dobrih uspehih pri bolnikih z vitiligom. Pri nas v Sloveniji takšnega laserja zaenkrat še ni.
Uspešna obsevanja opisujejo tudi z ozkovalovno UVB vetlobo, ki jo prav tako uporabljajo v zadnjih letih, pri nas žal še ne. Čas zdravljenja oz obsevanja je krajši: 6-7 tednov (3x tedensko). Dobre uspehe s takšnim obsevanjem dosegajo na žariščih na obrazu, manj po okončinah.
Opisani so tudi uspešni kirurški posegi, ko na zdravih predelih odvzamejo delčke kože, jih presasijo na prizadete predele in z obsevanjem stimulirajo pigmentne celice k tvorbi pigmentna melanina. V nekaterih laboratorijih vzgajajo pigmentne celice, ki jih predhodno odvzamejo z zdarvih predelov, nato pa jih presadijo v prizadete areale. Tako da se na tem področju dogaja precej zanimivega. Glede na podatke iz literature in kongresov menim, da je možnosti za zdarvljenje vsak dan več in upanja za bolnike tudi.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV