Vprašanje
Spoštovani,
spet vam pišem glede gomolja v ščitnici, res sem zmedena in neke stvri mi enostavno niso jasne, kako lahko v dveh mesecih dobim od 2 različnih punkcij različne izvide.
Sedaj sem končno prejela izvid iz OI Ljubljana, kjer piše sledeče, seveda sem imela dve punkciji in sicer
1.prva punkcija je bila sprememba v levem trapeziusu:elementi krvi z deloma že liziranimi eritrociti, histiociti, posamezni v manjših skupkih. Diagnoza: v vzorcu ni malignih celic, glede na morfološko sloko morda hematom, vzorci so zelo malocelularni, zato je vprašljiva reprezentativnost biopsije.
2. punkcija: sprememba v desnem ščitničnem režnju. diagnoza:atipija torocitov, ki je zaradi pičlega vzorca ne morem zanesljivo opredeliti.Priporočam ponovitev biopsije.
In potem je značen X v solpcu Negativno.
Bila sem pa 2 meseca nazaj prvič na punkciji ščitnice, seveda so jo pa gledali v laboratoriju Nuklearne medicine (pri d Zupanu) pa se je glasila diagnoza: Nesuspektne benigne spremembe z pravilni tirociti in posamezne vnetne celice.
Mi lahko prosim svetujete kaj je za narediti, namreč jutri odhajam za 10 dni v tujino in čisto sem prestrašena, ker ne vem kaj je zdaj na stvari, pa tudi ne more se non stop neka stvar pikati.
Prosim lepo še enkrat za vaše mnenje.
Hvala in lepo pozdravljeni.
Odgovor
Lep pozdrav!
Skrb za naše zdravje je pozitivna in razumljiva. Razumljiv je tudi strah, dvom ob različnih diagnozah, rezultatih enakih preiskav.
Kako je mogoče, da ste ob dveh punkcijah ščitnice v kratkem času dobila dva različna izvida?
Punkcijo ščitnice delamo običajno ob kontroli UZ. Premer gomolja , ki ga punktiramo je bistveno večji kot je premer igle za punkcijo. Gomolji niso povsem homogeni. Če je v punktatu malo celic, če motijo krvne celice... je vrednotenje punktata težko. To so glavni, pogosti in nikakor ne edini razlogi za različne ocene ščitničnih punktatov.
Povedati moramo tudi, da razlika med izvidom prve in druge punkcije ščitnice pri vas ni velika. Obakrat je zapisano, da ni zanesljivih znakov malignosti, da pa je ščitničnih celic relativno malo in da je zato potrebno vrednotenje izvidov z rezervo. (Po domače - najboljše, varnejše...je ponoviti preiskavo čez nekaj mesecev ali vsaj vsako leto 1x.
Upam, da vam boo ta odgovor, čeprav je kratek, pomagal.
Preberi še
Prim. Jurij Šubic, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV