Hepatitis C

Prof. dr. Bojana Beović dr. med.

Lepo mozdravljeni! Rada bi izvedela kako poteka zdravljenje pri aktivni okužbi z virusom hepatitisa C in koliko časa traja zdravljenje ter posledice po preboleli okužbi. Zanima me tudi kako je ta viru...

Vprašanje
Lepo mozdravljeni! Rada bi izvedela kako poteka zdravljenje pri aktivni okužbi z virusom hepatitisa C in koliko časa traja zdravljenje ter posledice po preboleli okužbi. Zanima me tudi kako je ta virus prenosljiv na okolico. Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem !
Odgovor
Spoštovani, hepatitis c je možno zdraviti z interferonim alfa samim ali s kombinacijo le-tega z ribavirinim. V novejšem času se uveljavlja inačica interferona alfa, ki se imenuje pegilirani interferon alfa. Zdravljenje traja 6 do 12 mesecev. Kombinirano zdravljenje, ki je učinkovitejše od zdravljenja z interferonom samim je uspešno v 40 do 80, odvisno od tipa virusa. Virus se gotovo pšrenaša s krvjo, najpomembnejši znani način prenosa je z iglo intravenskih narkomanov. Ker pa se okužba pojavlja tudi pri ljudeh, ki niso nikoli jemali mamil, verjetno obstajajo tudi drugi načini prenosa. eden od njih je spolni, vendar je bolezen mnogo manj kužna kot hepatitis B ali HIV. Lep pozdrav, Bojana Beović
Prof. dr. Bojana Beović, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Bojana Beović, dr. med.