Vprašanje
Lep pozdrav! Stara sem 29 let in se na vas obračam zaradi težav, ki jih imam s herpesom. Herpes me spremlja že vse življenje, saj sem bila z njim okužena ob rojstvu. Ker sem bila prvi tak primer v Sloveniji, niso takoj postavili diagnoze in ukrepali, tako, da se je herpes razširil po obrazu, v nos kot tudi po telesu in so se dober teden borili za moje življenje. Vse to mi je pustilo posledice, ki jih občutim še danes in jih bom verjetno vedno. Ena od teh so stalno ponavljajoči se herpetični izpuščaji (približno enkrat mesečno, brez tehtnega vzroka). Zadnja leta so izpuščaji zelo boleči, pojavljajo se na več mestih (obraz - največkrat na ali v nosu, telo - trebuh, hrbet)istočasno. Pri izpuščajih na obrazu imam občutek, kot da se vname tudi živec, saj me boli koža na celi polovici prizadetega dela obraza; bolečina se razširi tudi v oko. V očesu mi boleče utripa in se solzi. Obiskala sem že več zdravnikov, tudi dermatologa, vendar sem vedno imela občutek, da te težave ne jemljejo preveč resno. Pred časom mi je osebna zdravnica predpisala deset dnevno terapijo z 2 tabletama (500 mg) Valtrexa dnevno; tablete so mi pomagale v taki meri, da so se izpuščaji hitro posušili in tudi koža se je lepo zacelila, izpuščaj pa se mi je ponovil šele po 8 mesecih. Ko sem šla ob ponovnem izbruhu herpesa k njej, mi je rekla, da zdravila ne bom mogla več dobiti, ker zavarovalnica ne krije stroškov. O drugih načinih zdravljenja sem prebrala vso mogočo literaturo kot tudi vaše odgovore v tej rubriki, vendar pri meni zdravljenje s kremami in mazili ni uspešno, lizina, ki ga povsod priporočajo pa ne dobim nikjer.Prosim vas, da mi svetujete, kam naj se obrnem, da bom lahko dobila ustrezno zdravilo, ki mi bo olajšalo težave. Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.
Odgovor
Spoštovani,
glede na vse, kar ste napisali, menim, da prihaja pri vas v poštev preventivno redno jemanje acyclovirja (3x1 tbl a 200mg) ali valcyclovirja (1 tbl dnevno a 500 mg).
Vsekakor pa svetujem, da opravite pregled pri dermatologu ali infektologu, ki bo vaše recidive spremljal in vam takšno zdravljenje po vsej verjetnosti tudi predpisal.
žal drugačnih, bolj uspešnih načinov zdravljenja zaenkrat ni opisanih. Svetujejo, kot opisujete čim več hrane, ki vsebuje veliko aminokisline lizin oziroma izogibanje tiste, ki vsebuje arginin.
Morda za tolažbo, običajno se z leti število ponovitev te nadležne bolezni zmanjša.
Lep pozdrav

Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV