Hipertiroza

Marjana Grm dr. med.

Že nekaj let se zdravim za bolezen ščitnice. Ker sem pred kratkim doživela stres so se vrednosti TSH, T3 in T4 porušile. Pred stresom sem jemala vsak dan eno tbl. vobenola in vrednosti sao bile v meja...

Vprašanje
Že nekaj let se zdravim za bolezen ščitnice. Ker sem pred kratkim doživela stres so se vrednosti TSH, T3 in T4 porušile. Pred stresom sem jemala vsak dan eno tbl. vobenola in vrednosti sao bile v mejah normale. Po stresu mi je zdravnik predpisal novo terapijo in sicer en dan eno tbl, drugi dan 1/2 tbl in tako naprej.Pri zadnji preiskavi krvi je bilo ugotovljeno, da so vrednosti T4, in T3 v redu, TSH pa je okrog 6,4(normalno je do 5). Sedaj mi je zdravnik predpisal 14 dni 1/2 tbl, nato pa nazaj na eno tbl en dan, drugi dan pa 1/2 tbl in spet eno tbl, drugi dan spet 1/2 tbl. in tako naprej. Ker sem imela občutek, da ni siguren v svojo odločitev, ker me je spraševal ali kaj vem kako sem jemala zdravila ko sem imela povišan TSH vas prosim za vaše mnenje. Hvala.
Odgovor
Lepo pozdravljeni! Mnogi bolniki menijo, da pomeni ozdravljenje normalizacijo krvnih preiskav. Morda smo za to krivi zdravniki sami, saj poskušamo pri večini bolezni objektivizirati počutje in uspeh zdravljenja z laboratorijskimi preiskavami. Vendar, tako je pri nas, v Sloveniji. Marsikje v razvitem svetu opravljajo bistveno manj laboratorijskih preiskav. Pogosto preiskave niso vedno ozko povezane s samo boleznijo. Pri zdravljenju je pomembno tudi počutje bolnikov. Naj napišem enostavno. Zdravimo bolnike in ne izvidov! Zato je pomembno, kako zdravila bolniki jemljejo. Nobenega smisla nima, da bi bolniki zaradi zdravnikov spoštovali določena načela zdravljenja. Poznam bolnike (npr. sladkorne), ki strogo spoštujejo dieto tik pred pregledom pri zdravniku, v vmesnem obdobju pa ne. Seveda to nima nobenega smisla. Škodo na tarčnih organih, ki jo povzročijo občasno zelo visoke ali prenizke vrednosti krvnega sladkorja, nosijo sami. Vaš zdravnik je želel le natančno preveriti, ali ste jemali zdravila natančno tako, kot vam je bilo predpisano. Tudi sama pogosto preverjam, ali me je bolnik dobro razumel. Včasih se namreč zgodi, da bolniki naših navodil ne razumejo, čeprav jih razložimo, po potrebi celo zapišemo. Predvidevam, da se počutite po Vobenolu dobro in da vam ščitnica ne raste. To je namreč bistvo zdravljenja. Želim vam srečno in zdravo 2003! Marjana Grm
Marjana Grm, dr. med.
Preberi še
Marjana Grm, dr. med.