Hipertiroza

Mag. Peter Popovič dr. med.

Pri pregledu ščitnice v tirološki ambulanti na Njegoševi sem dobila diagnozo- Hipertiroza z diseminiranim avtonomnim tkivom in predlog za zdravljenje s terapevtsko dozo radiojoda. Zanima me kaj je to ...

Vprašanje
Pri pregledu ščitnice v tirološki ambulanti na Njegoševi sem dobila diagnozo- Hipertiroza z diseminiranim avtonomnim tkivom in predlog za zdravljenje s terapevtsko dozo radiojoda. Zanima me kaj je to in kako poteka takšno zdravljenje?
Odgovor
Hipertiroza z diseminiranim avtonomnim tkivom je oblika hipertiroz, ki nastane zaradi čezmerne produkcije hormonov T4 in T3 v hiperaktivnih avtonomno delujočih otočkih ščitničnega tkiva. Po odkritelju se bolezen imenuje tudi Plummerjeva bolezen. Pogostejša je v predelih s pomanjkanjem joda, torej v krajih s endemsko golšavostjo. Bolezen se razvija zelo počasi, več let ali desetletjij. Terapevtska doza joda je najprimenejši način zdravljenja. Običajno zadošča enkratno dajanje joda, v redkih primerih, ko ne učinkuje zadostno, pa terapevtsko dozo ponovimo po 6 – 12 mesecih. Radiojod dokončno uniči avtonomno tkivo ščitnice. Zapleti po zdravljenju so redki. Opisani problem ne sodi v področje radiologije, tako da več informacij lahko dobite pri specialistu internistu nuklearne medicine ali specialistu endokrinologu. Lep pozdrav
Mag. Peter Popovič, dr. med.
Preberi še
Mag. Peter Popovič, dr. med.