Vprašanje
Pozdravljeni! Stara sem 25 let.Težave s prehrano imam od nekdaj. Zanima pa me zakaj ko sem res lačna občutim slabost, sploh pa zjutraj, imam težke napade lakote, tako da se potem nekontrolirano bašem s hrano. Hvala
Odgovor
Vprašal bi vas, koliko obrokov hrane zaužijete preko dneva. Nekaj mi govori, da včasih opustite kakšen obrok. Pogosto se nam po opustitvi nekega obroka (npr. večerje) dogodi, da potem občutimo pravo volčjo lakoto, ki je kar ne moremo brzdati. In seveda potem zaužijemo veliko več kakor pa bi zaužili, če bi imeli normalne obroke hrane.
No pa tudi brez tega je možno, da je bila večerja zelo zgodaj ali pa je bila energetsko prerevna. Tako, da ste preko noči porabili vsa hranila, kar zjutraj vaše telo izrazi kakor lakoto. Zelo pogosto bi kontrola krvnega sladkorja pokazala precej nizke vrednosti - celo nižje od normale. Znaki tega so slabost, tresenje, včasih hladen pot, volčja lakota in podobno. To je pojav t.i. hipoglikemije, ki je zelo pogosta pri sladkornih bolnikih, ki se zdravijo z inzulinom. Vendar ni nič posebnega tudi pri zdravih osebah. Lahko jo doživijo športniki in osebe, ki stradajo. Znake omilimo, če zaužijemo kakšno žličko sladkorja in s tem nadomestimo manjkajoči sladkor. Sladkorni bolniki pa morajo poznati posebna pravila, kako obvladovati hipo(glikemijo).
Vprašanje
Prosim, da mi kaj več napišete o hipoglikemiji, če je le možno. Hvala.
Odgovor
Hipo-glike-mija je kakor že ime pove »nizek sladkor v krvi«. Je stanje, ki nastane ali popolnoma fiziološko, med stradanjem, pri zelo veliki porabi energije (težko delo, intenzivna športna dejavnost…), kot akutni zaplet medikamentoznega zdravljenja sladkorne bolezni ter še v nekaterih drugih primerih. Nastane zaradi počasnega ali nenadnega padca krvnega sladkorja pod normalne vrednosti ( pod 4 mmol/L). Pomanjkanju sladkorja v krvi se organizem poskuša izogniti z izrabljanjem mišičnega (jetrnega) sladkorja ali glikogena. Če pa je tudi tega premalo se pokažejo znaki hipoglikemije, ki se lahko tudi poglabljajo - velikokrat pa sčasoma (med počitkom) vsaj pri zdravih osebah počasi preminejo. Znaki so zelo različni- odvisni so od faze pomanjkanja sladkorja - in se kažejo od oslabelosti, utrujenosti, tresavice, hladnega potenja, motenj vida, motenj obnašanja tudi do motenj zavesti. Znaki izredno hitro minejo če zaužijemo nekaj sladkega - sladkor, kakšen bombon, sladek napitek, kos kruha…
Nekoliko drugačna so pravila za razreševanje in preprečevanje hipoglikemije pri sladkornih bolnikih.
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV