Vprašanje
Spoštovani!
Imam kronični avtoimunski tireoiditis, posledično hipotireozo. Da vas ne bom utrujala z vam gotovo že ponavljajočimi odgovori na ena in ista vprašanja, bi zastavila svoje vprašanje, na katero mi ni uspelo najti odgovora. Vse mi je jasno, da je to bolezen, ki jo uspešno pozdravimo, zazdravimo z Euthyroxom, da je terapija doživljenska, skratka, prav lepo bi moral ćlovek živeti s to terapijo in pika. Če se zrediš, Bog ti pomagaj, preveč ješ in malo giblješ, če si še vedno utrujen, ja lenoba lena.....Tako sem si odgovarjala na določene znake (utrujena, zabuhla, suha koža, povišan holesterol, zaprtje, izpadanje las) preden sem zbolela. Za vsako težavo svoj odgovor...Zato nisem šla prav kmalu zdravniku. Ko sem pa prišla do tireologa, sem imela TSH 126, T3 in T4 pa skoraj ni bilo kaj več od 0,001..da o protitelesih ne govorim...In kaj me muči, boste vprašali....Tudi po šestih letih, praktično "pozdravljene" hipotireoze (seveda z 125 mikrogrami Euthyroxa) se včasih-(ne vedno)-počutim kot povožen pes (oprostite izrazu), postanem zabuhla, zaspana, nimam energije za delo...Zakaj? Je umetni hormon enak kot naš, človeški? Ali imamo pravico biti kljub temu še na določen čas enako povoženi, kot v akutni fazi bolezni? In kadar se tako počutiš, ležiš...ne greš na sprehod, tudi hrano katero poješ se lepo akumulira po telesu....človek bi šel ven, v naravo, poln energije, pa ne gre, ker si.....UTRUJEN. Res pa je, da mine, včasih po enem tednu, včasih že prej.....Ali imamo bolniki s to diagnozo pravico biti še vedno utrujeni in vedno s težo v porastu ravno zaradi nemoči, da bi se gibali, da bi šli ven na sprehod, na vrt, z otroci na izlet......Pa kljub vsemu je iztržek mojih delovnih ur, ki jih opravim na mesec je tudi 250, včasih še več, ne poslužujem se bolniške zaradi bolezni...pa vendar, včasih pride dan, ko bi spala ves dan in še pol drugega in si samo želiš, da bi ta nemoč kmalu minila.... Tako si v začaranem krogu dela v službi in doma, imaš v glavi, da si pozdravljen, pač jemlješ vsakodnevno terapijo in kot pravijo zdravniki-si pozdravljen. Imaš terapijo in-to je to.
Mi boste rekli, kaj bi pa ta rada?
Zanima me samo, če je umetni hormon ščitnice enakovredno nadomestilo človeškega, ker imam občutek, da nam Euthyrox samo dvigne referenčne vrednosti ščitničnih hormonov v krvi, počutje rahlo izboljša seveda z kontinuiranimi remisijami slabšega počutja, da bi bil pa takšen kot si bil preden si zbolel......to pa žal ni tako. Veste, če omenim, da imam preveč kilogramov, mi pravijo, shujšaj, gibaj, manj jej...Vse to vem, zelo dobro. Ampak nimam več takšne energije kot pred tem, za izgubo kilogramov je pa nujno gibanje, način zdrave prehrane in življenja zahteva celega človeka, polnega energije, če ne zopet napademo telo z nekim stresom, ki shujševalno kuro in človeka pripelje na točko 0. torej, kje smo? Se morda v čemu motim? Vesela bom vašega mnenja in odgovora.
Hvala za posluh.
Odgovor
Spoštovani,
glede na trenutno znanje medicine bi moral sintetični L-tiroksin, torej Euthyrox v celoti nadomestiti delovanje ščitnice, če ga seveda jemljete v takšnem odmerku, ki normalizira vrednost TSH. Če sem prav razumel vaše počutje precej niha, enkrat je odlično, drugič zelo slabo, kar bi težko razložili z neko organsko motnjo. Verjetno ste se, ko ste zboleli zaradi hipotiroze, kar večinoma počutili slabo, torej vendarle precej drugače kot sedaj. Obstajajo sicer tudi teorije, da gre pri kroničnem tiroiditisu pač za občasne zagone avtoimunskega procesa, kar naj bi tudi vplivalo na počutje, se mi zdi pa to manj verjetno, saj je avtoimunsko dogajanje omejeno v glavnem na ščitnico in ne prizadene celega telesa. Še vedno je seveda možno, da gre tudi za drugo, pridruženo bolezen, ki ni v povezavi s ščitnico. Lep pozdrav,
Preberi še
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV