Vprašanje
Stara sem 29 let in letos maja sem zaradi ponavljajočih se modric na telesu (cca 0,5 cm premera in pojavljajo se po ena ali dve) obiskala osebnega zdravnika. Modrice opažam že leta in niso boleče, prav tako nimam v spominu, da bi se kje udarila, kar bi lahko povzročilo modrico. Ker pa sem se bala, da bi lahko bilo kaj resnega (čeprav je zdravnica zatrjevala, da to ni nič alarmantnega) sem prosila, da opravijo temeljitejše krvne preiskave. Po prejetih izvidih smo ugotovili, da je krvna slika vredu, razen TSH, ki je bil 38,50 (ne vem sicer če s moje zgoraj omenjene modrice kaj povezane z obolenjem ščitnice, povedati sem samo hotela kako sem prišla do spoznanja, da z mojo ščitnico nekaj ni vredu). Glede na izvid sem dobila napotnico za specialistično ambulanto, kjer so opravili ponoven odvzem krvi in rezultati so pokazali sledeče: TSH - 38,50; FT3 - 6,49; aTg - 1073, aTPO - 60; desni reženj ščitnice meri 14x15mm, levi 16x12mm, struktura ščitnice je neenakomerna, hipoehogena, traheja ni utesnjena, bezgavke niso povečane, vene so ozke in normalno pulzirajo in postavljena je bila diagnoza: Avtoimuna tireopatija E 06.2 z obrazložitvijo: pacientka je ob kroničnem avtoimunem vnetju ščitnice hipotireotična; potrebna je redna in trajna terapija s ščitničnim hormonom. Predpisali so mi 14 dni 25 mcg, nato pa 50 mcg Euthyrox na dan (povedati moram, da pred ugotovitvijo, da ščitnica ne dela pravilno, jaz nisem opažala nobenih sprememb v počutju, sem pa oktobra 2003 rodila prvega otroka , kar bi naj povzročilo nepravilno delovanje ščitnice - tako mi je razložil zdravnik).Septembra letos sem bila na kontrolnem odvzemu krvi, ki je pokazal TSH 2,89; ščitnica palpatorno ni bila povečana, na otip ni bila občutljiva, stridorja ni; desni reženj meri 13x14mm in levi 12x12mm, struktura ščitnice je neenakomerna , hipoehogena, traheja ni utesnjena.Komentar zdravnika je bil tokrat, da je pacientka ob dodatku Euthyroxa eutireotčna in da naj s terapijo nadaljujem. Zadoščale bi naj kontrole TSH na leto. Takšen je potek mojega zdravljenja do sedaj. Ker pa imam na zgoraj opisano nekaj vprašanj vas vljudno prosim, če mi na njih odgovorite:
1. Kaj pomeni avtoimuna tireopatija E 06.2?
2. Po čem se ve da je to kronično obolenje in ali obstaja kakršnakoli možnost, da se delovanje ščitnice normalizira in da jemanje tablet ne bo več potrebno?
3. Ali je možna rešitev operacija in kakšni so lahko negativni učinki?
3. Ali obstaja možnost da bi se prekomerno zredila kljub jemanju tablet, kljub zdravi in normalni prehrani (moja prehrana je uravnovešena že od prej, nikoli nisem imela slabih prehranjevalnih navad in ni mi v navadi,da bi jedla kar tako)?
4. Ker je moja velika želja imeti še vsaj enega otroka me zanima ali lahko še zanosim? Ali bi bolezen lahko vplivala na otrokov razvoj in če kako in na kaj je potrebno biti bolj pozoren v primeru zanositve? Ali lahko tablete Euthyroxa vplivajo na razvijajoči se plod?
5. Zanima me tudi kaj ta moja bolezen pomeni za mojega že rojenega otroka? Pri krvnih pregledih ob rojstvu ni bilo nič narobe z njegovo ščitnico (ali bi bilo pametno preiskave ponoviti - ne vem namreč ali sem mogoče imela težave že med nosečnostjo, pa jih nisem občutila)?
6. Kaj pomeni hipotireotična in kaj eutireotična?
7. Ravno v času odkritja bolezni so mi zelo izpadali lasje. Uporabljati sem začela šampon proti izpadanju las in težava se je občutno popravila. Je možno da so mi lasje izpadali zaradi ščitnice (nekateri so bili mnenja da je to le poporodno izpadanje las, ki se pri nekaterih pojavi malo kasneje in ne takoj po porodu)?
Že vnaprej se vam zahvaljujem za čas, ki ga boste namenili mojim vprašanjem in upam, da boste z odgovori pomagali še komu drugemu.
Lep pozdrav,
Tanja
Odgovor
Spoštovana Tanja,
tukaj so odgovori na vaša vprašanja:1. gre za avtoimuno obolenje ščitnice, torej bolezen, ki je posledica tvorbe protiteles antiTg in antiTPO v vašem telesu zaradi napake v vašem imunskem sistemu. 2. Ta protitelesa napadejo ščitnico in jo počasi, dolgotrajno oz. kronično uničujejo. Ko je uničen pomemben del ščitničnih celic, se delovanje žleze zmanjša pod normalo in potrebno je nadomeščati ščitnične hormone, kot v vašem primeru. Za pričakovati je, da bo potrebno sčasoma odmerek zdravila še povečati, ne pa nasprotno. 3. Bolezni zaenkrat ne znamo pozdraviti, operacija pa seveda ni smiselna. 4. Ob pravilnem doziranju ščitničnih hormonov, kar pomeni, da je TSH normalen, lahko živite povsem normalno kot drugi ljudje in ni razloga, da bi se zredili. 5. Če boste redno jemali Euthyrox v predpisanem odmerku, ni s te strani nikakršnih ovir za zanositev. Med nosečnostjo se potreba po Euthyroxu prehodno nekoliko poveča, tako da je potrebno odmerek zdravila običajno povečati, sicer pa ni drugih posebnosti. 6. Vaš otrok ima nekoliko večjo možnost, da bo nekoč v življenju zbolel zaradi avtoimunske bolezni ščitnice kot sicer, še zlasti, če gre za deklico. Drugih posledic ni. Zaenkrat ni nobene posebne potrebe po ponavljanju določitve TSH. 7. Hipotirotičen je človek, pri katerem ščitnica deluje premalo in nima dovolj ščitničnih hormonov, evtirotičen pa tisti, ki jih ima dovolj. 8. Premajhno delovanje ščitnice ali hipotiroza ima lahko za posledico tudi povečano izpadanje las. Lep pozdrav,
Preberi še
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV