Hitro bitje srca

Prof. dr. Marko Noč dr. med.

Lp g.dr.prof.NOČ! Stara sem 36 let,visoka 176,75kg.Imam pa že 10 let ene in iste težave in sicer srčni pulz nimam nikdar ispod 110-120na minuto.Bila sem že na EKG,CIKLOERG.-Internistu ampak moje srce ...

Vprašanje
Lp g.dr.prof.NOČ! Stara sem 36 let,visoka 176,75kg.Imam pa že 10 let ene in iste težave in sicer srčni pulz nimam nikdar ispod 110-120na minuto.Bila sem že na EKG,CIKLOERG.-Internistu ampak moje srce je baje zdravo,imam že nekaj let sitel.šum,ki pa nima neke povezave s tem? Nevem,imam vsakodnevne aritmije ki pa so zvečer pogosteje,ko sem dobila 24-urni EKG ne boste erjeli celih24ur nič.Sem pod velikim stresom občasno jemljem tudi apaurin 10mg,(po predpisu psih.)ampak moj utrip je vedno večji ali pa enak,skratka srce mio včasih hoče podivjati jaz ga čutim na vratu.Glede nato, da sedaj že nekaj let nisem bila pri internistu kaj mi vi priporočate ali svetujete,kajti me je strah da me kdaj nebi kap.Kako si lahko pomagm sama? Mislite da je to normalno.Krvni pritisk pa imam večinoma nizkega razen kadar se razburim imam visokega. Karkoli mi boste odgovorili bom vesela in zato že v naprej en velik HVALA in čimmanj takšnih zakompliciranih vprašanj. lp
Odgovor
Spoštovani, prav bi bilo, da se po nekaj letih ko težave še vedno obstajajo, določene preiskave ponovite. Najprej bi priporočal kontrolo ščitničnih hormonov saj je prekomerno delovanje ščitnice lahko vzrok za hitro bitje srca. Priporočal bi še splošne preiskave krvi (da ni slabokrvnosti) in urina. Naslednja preiskava, ki bi bila potrebna je ponoven EKG in ultrazvok srca. Če so motnje pogoste, bi še enkrat priporočal Holter saj bi se lahko kaj ujelo. Če bi bilo vse normalno, bi priporočal izogibanje morebitnim sprožilcem napadov (razburjenje, kava, alkohol...stres. Skušajte čim bolj zdravo živeti-vključno z redno zmerno fizično aktivnostjo. Morda bi prišlo v poštev še dnevno jemanje zdravila, ki "umiri" srce-skupina beta blokatorjev. Torej kar veliko nalog za vašega osebnega zdravnika in tudi za vas. Lep pozdrav, marko noč
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.