Vprašanje
Pred kratkim je bila mami pri svoji zdravnici in ta ji je rekla, da naj pride na pregled za holesterol. Pred cca 2 leti je bila in imela malo povečanega. Sicer je primerno težka, ne kadi, ne pije, se veliko giblje, pozitivno razmišlja,.. Nasploh smo družina, kjer veliko skrbimo za zdravje. Takrat, ko si je merila hol. je imela preveliko telesno težo in je potem precej shujšala. No, zanima me to; zdravnica ji je rekla naj ne pričakuje preveč, saj ko ima človek enkrat holesterol, ga ima potem celo življenje. Ali je res, da ga imaš za skoz? Vem, da ga nekateri ne morejo uravnavati samo z zdravim načinom življenja in da potrebujejo še tablete, to so pač izjeme. Ampak sicer, povsod govorijo in pišejo, da se ga da zmanjšat ali vsaj zaustavit njegovo rast. Vem tudi, da obstajajo različni negativni hol., npr. stresni, ki ga je danes težko odpravit. Mene moti to, da ji je rekla, da če ga enkrat imaš, potem ga boš imel celo življenje. Je to res? Vem, da so izjeme, ampak na splošno me zanima. Poleg tega ji je rekla, da takšen pregled pripada vsakemu samo na 5 let. Če ga nimaš, je v redu, da greš spšet šele čez 5 let. Kaj pa v primeru, če ga imaš? Kaj ni logično, da bi ga morali kontrolirat v tem primeru vsako leto, saj lahko precej zraste in povzroči veliko težav. A greš v primeru, da ga imaš, lahko prej kot v 5-ih letih na kontrolo? Hvala.
Odgovor
Hiperlipidemija je prisotna kadar so povečane koncentracije celotnega holesterola in/ali trigliceridov nad območje pri katerem se poveča ogroženost za koronarno bolezen (bolezen srca in ožilja).
Hiperlipidemijo opredelimo kot primarno ali sekundarno. Primarna je bolezen presnove lipidov in je povezana z genetiko.Sekundarna pa je spremljevalna presnovna motnja ob drugih boleznih ali posledica načina življenja ali prehrambenih navad.
V vprašanju ne navajate vrednostii holesterola, vendar glede na to da pravite da bil le nekoliko povečan je najprimernejši način zdravljenja pred uvedbo zdravil večmesečna dieta in zdrav način življenja. Pri ženskah pred menopavzo se za zdravljenje holesterola z zdravili odločamo le pri zelo velikih koncentracijah holesterola, pri ženskah po menopavzi pa naprej pretehtamo možnost nadomestnega zdravljenja z estrogeni.
Pri nekaterih ljudeh se z dieto holesterol lahko vrne na normalo, pri nekaterih pa ostaja povišen odvisno od vzroka hiperholesterolemije (prej navedena primarna in sekundarna oblika).
Glede na to, da je bil holesterol le nekoliko povišan pogoste kontrole niso potrebne,kljub temu pa svetujem ponovni posvet z splošnim zdravnikom.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Peter Popovič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV