Holinergična urtikarija

Mag. Metka Adamič dr. med.

Lepo pozdravljeni! Imam eno veliko težavo ,ne morem nositi kakršnega koli materijala,kati vse me srbi razen kakih trenirk. Tudi po tuširanju ko se hočem zbrisat me žačnejo srbeti noge ali ko ležim m...

Vprašanje
Lepo pozdravljeni! Imam eno veliko težavo ,ne morem nositi kakršnega koli materijala,kati vse me srbi razen kakih trenirk. Tudi po tuširanju ko se hočem zbrisat me žačnejo srbeti noge ali ko ležim me kar naenkrat začno srbeti noge in to nevzdržno ali je to mogoče posledica operacij kolen namreč 4 krat sem bil operiran. Najlepša hvala za odgovor
Odgovor
Spoštovani, Menim, da vaših težav ni kriva operacija, ki ste jo imeli. Očitno ste postali preobčutljivi, kot sami ugotavljate, na nekatere materiale. Svetujem,da se v zvezi s tem obrnete na svojega zdravnika, ki naj vas napoti na Epikutano testiranje v Alergološki laboratorij na Dermatološki kliniki v Ljublajni. Tam vam bodo opravili alergološko testiranje na materiale, ki jih omenjate. Ne glede na to, ali se preobčutljivost dokaže ali ne – najbolje je, da se ogibate tistih oblačil, za katere sami veste, da jih ne prenašate. Kar se tiče tuširanja Vaša občutljiva koža pa očitno reagira že na spremembe v temperaturi (pri tuširanju) - tako da nastajajo opisane težave. Menim, da ne gre za kontaktno alergijo - težave so verjetno pogojene s fizikalnimi spremembami. Težave, ki jih opisujete, imenujemo strokovno holinergična urtikarija, ki jo sproži povečana toplota kože zaradi tople kopeli. Pri tem ne gre za pravo alergijo. Na vsak način pa vam odsvetujem pogosto tuširanje.. Svetujem, da nabavite Trixera kopel - dermatološka kozmetična linija Avene( v lekarnah), in tudi enak losion za nego. To je linija , ki je namenjena suhi in občutljivi koži, še zlasti takšni, ki je nagnjena k burnemu reagiranju.
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.