Holinergična urtikarija

Mag. Metka Adamič dr. med.

Po tuširanju s tekočim milom, ki ga reklamirajo me začne srbeti koža po vsem telesu. To traja 5 do 10 minut, potem pa mine. Izpuščajev ali kakšnih drugih zunanjih znakov ni. Ali mi lahko svetujete, ka...

Vprašanje
Po tuširanju s tekočim milom, ki ga reklamirajo me začne srbeti koža po vsem telesu. To traja 5 do 10 minut, potem pa mine. Izpuščajev ali kakšnih drugih zunanjih znakov ni. Ali mi lahko svetujete, kakšno milo oziroma tekoče milo naj uporabljam, ki ne bo dražilo moje kože? Svetujte mi proizvod, ki ga je mogoče kupiti pri nas in da ni predrag. lp Vaš bralec
Odgovor
Spoštovani, očitno gre pri vas za precej suho in občutljivo kožo, ki po vsej verjetnosti reagira že na spremembe v temperaturi (pri tuširanju) - tako da nastajajo opisane težave. Menim, da ne gre za kontaktno alergijo - težave so verjetno pogojene s fizikalnimi spremembami. Težave, ki jih opisujete, imenujemo strokovno holinergična urtikarija, ki jo sproži povečana toplota kože zaradi tople kopeli. Pri tem ne gre za pravo alergijo. Na vsak način pa vam odsvetujem pogsto tuširanje.. Svetujem, da nabavite Trixera kopel - dermatološka kozmetična linija Avene( v lekarnah), in tudi enak losion za nego. To je linija , ki je namenjena suhi in občutljivi koži, še zlasti takšni, ki je nagnjena k burnemu reagiranju. Zelo primerna je tudi Linola fett oljna kopel, ki jo prav tako lahko nabavite v lekarnah. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.