Infekcijska mononukleoza

Mag. Branko Šibanc dr. med.

EB virus pozdravljeni, sin ima potrjeno prisotnost EB virusa, prosim vas za razlago kaj je ta virus,kaj povzroča ,kakšna je prognoza ..?

Vprašanje
EB virus pozdravljeni, sin ima potrjeno prisotnost EB virusa, prosim vas za razlago kaj je ta virus,kaj povzroča ,kakšna je prognoza ..?
Odgovor
Pozdravljeni! Epstein Barr virus povzroča pri mladostnikih najpogosteje infekcijsko mononukleozo. Gre za angino, ki jo spremlja vnetje jeter, bezgavk in pri kateri je povečana vranica. Antibiotiki ne pomagajo, saj ne gre za bakterijsko okužbo. Zdravljenje je simptomatsko. Po preboleli angini virus ostane v okuženih celicah v mirovanju, saj ga sicer naš imunski odziv uniči. V kolikor v kasnejšem življenju zbolimo z zmanjšano imunsko sposobnosjo, pa lahko virus ponovno vzplamti in povzroči vnetje različnih organov. Virus je nevaren predvsem bolnikom z AIDSom in transplantirancem, govori pa se tudi o njegovi onkogeni transformaciji. Na splošno je naša populacija široko prekužena, tako da je več kot 80% populacije pozitivno na EBV pa ob tem nima nobenih težav, niti jih ne bo imela. Prognoza je tako na splošno dobra.
Mag. Branko Šibanc, dr. med.
Preberi še
Mag. Branko Šibanc, dr. med.