Vprašanje
Zdravo
Star sem 23 letni in trenutno sem absolvent na tehnični
fakulteti. Že od 3. letnika dalje me je začelo mučiti, da sem
povsem zgrešil študij. Do sedaj sem nekako vse to
zadrževal v glavi, saj sem si mislil, da bo že bolje. Pred
približno 2 mesecema pa me je povsem zvilo, saj od takrat
naprej ne najdem več nobene volje za katerokoli stvar.
Zanemaril sem prijatelje, hobije….
Problem pri meni je predvsem to, da sem izjemno
neodločen, sramežljiv, nerad se izpostavljam in že na
splošno težko govorim drugih o svojih osebnih stvareh.
Seveda do sedaj tudi nisem imel punce, saj se nekako
čisto preveč bojim zavrnitve.
Seveda pa ni problem samo napačen študij, je bil samo
sprožitelj nekega vzvoda v moji glavi, da tako ne bo šlo več
naprej. Do sebe sem tudi zelo zahteven, kljub temu da
nimam nobenih ciljev in ambicij. Do sedaj sem vse to
reševal predvsem s pijačo in športom, saj sem se samo
tako lahko resnično sprostil.
Mogoče je eden izmed razlogov tudi v tem, da mi je pri 14
letih umrl oče ter tako nisem imel neke osebe, ki bi me
spodbujala in postavljala neke omejitve. Od takrat naprej
sem nekako živel iz danes na jutri brez kakšnih skrbi, saj je
mati naju s sestro vzgajala zelo permisivno. Tako da sem
se nekako navadil na ta življenjski slog, ki pa me je sedaj
začel tolči po glavi, saj nisem tip človeka, ki bi lahko tako
živel.
Tako da sem se sedaj znašel na neki mrtvi točki iz katere
ne vidim nekega izhoda, saj imam občutek, da sem
popolnoma zapravil vse potenciale, ki bi jih lahko bolje
izkoristil.
Zanima me predvsem, kaj bi bil lahko razlog za tako
počutje, saj me je to zadelo kar naenkrat, in od takrat
naprej sem izgubil voljo za vse. Nekje sem prebral, da je
možna depresija ali nekaj podobnega.
za odgovor se vam lepo zahvaljujem.
lp
Odgovor
Spoštovani,
Navajate, da ste tik pred zaključkom študija izgubili motivacijo oziroma voljo za vse, sprašujete se, če gre morda za depresijo. Najbrž gre res za depresivno počutje (o depresiji, njenih simptomih, vzrokih in zdravljenju si lahko več preberete na povezavi depresija ), vendar je ključno vprašanje to, kaj je pripeljalo do takega počutja.
V bistvu ste že sami navedli ključne podatke za najverjetnejše razloge v naslednjem stavku: »Do sebe sem tudi zelo zahteven, kljub temu da nimam nobenih ciljev in ambicij.« Kombinacija samovrednotenja, pretirano odvisnega od dosežkov (zahtevnost do sebe), ki je pogosto povezana s pomanjkanjem lastne, pristne motivacije, kadar je doseganje rezultatov namenjeno iskanju potrjevanja oziroma priznanja od zunaj, lahko pripelje do razvrednotenja samopodobe (…da sem popolnoma zapravil vse potenciale, ki bi jih lahko bolje izkoristil…) . Človeka v tem primeru ne motivira lastno zanimanje, radovednost ali želja po raziskovanju, ampak predvsem želja po zunanjih uspehih in priznanjih. Zato se pogosto ustavi na mejnikih, ko bi bilo treba zaključiti določeno etapo in si zastaviti nove, lastne samostojne cilje. Zlasti pogosto se ta težava pokaže, kakor se je tudi pri vas, pred zaključkom študija. Zakaj prav takrat? Za uspešen študij ni potrebna veliko samostojnosti, saj so naloge in roki jasni, zato je mogoče z neka pridnosti in brez lastne iniciativnosti relativno zlahka doseči rezultate. Malo motivira za delo strah pred neuspehom, malo tekmovalnost s sošolci. Velikokrat se zatakne že pri izbiri teme za diplomsko nalogo, saj naj bi ta izbira odražala lasten interes. Tukaj se lahko začne tehtanje in nihanje, kaj me sploh zares zanima. Nekaterim pridejo zato prav razpisane teme za diplomske naloge. Še večja ovira pa je lahko (nezaveden) strah pred prehodom v odraslost, samostojnost in odgovornost, kar naj bi pomenil zaključek študija. Ta strah se lahko kaže kot izguba motivacije, brezvoljnost in negotovost, ki se lahko stopnjuje do patološke tesnobe ali depresivnosti. Če je temu dodana še težava z uveljavljanjem in nejasne ter nekonsistentne meje (brez jasnih zahtev in omejitev v odraščanju), je razumljivo, da je tak mlad človek močno tesnoben in negotov v takem prelomnem obdobju. Vaše siceršnje težave (…sem izjemno neodločen, sramežljiv, nerad se izpostavljam… se nekako čisto preveč bojim zavrnitve…) nakazujejo, da gre verjetno za te vrste težav. Kako ven iz tega počutja? Ponavadi pomaga, da si zastavimo jasne kratkoročne in srednjeročne življenjske cilje in določimo načine in poti, kako jih doseči ter začnemo te uresničevati korak po koraku. Če pa tega ne zmoremo sami, je priporočljivo poiskati strokovno pomoč pri psihoterapevtu. Priporočila pa bi vam, da izberete terapevta, ki izvaja razvojno analitično psihoterapijo, o kateri si lahko več preberete na povezavi razvojno analitična psihoterapija . V primeru, da bi bili vaši simptomi depresivnosti zelo močni, pa vam lahko vaš osebni zdravnik ali psihiater predpiše tudi zdravila. Zavedati pa se je treba, da zdravila le začasno odpravijo simptome, ki se vrnejo, kadar s pomočjo psihoterapije ne odpravimo vzrokov. Pazite nase,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV