Izkasljevanje krvi

Prim. mag. Tanja Gržetić - Romčević dr. med.

Spoštovana gospa dr. Tanja Gržetič-Romčevič! Star sem 66 let. Od začetka Decembra 2008 občasno opažam pri izkašljevanju v sputumu sledove, včasih tudi kapljice krvi! Kri se pojavi ob globokem izkaš...

Vprašanje
Spoštovana gospa dr. Tanja Gržetič-Romčevič! Star sem 66 let. Od začetka Decembra 2008 občasno opažam pri izkašljevanju v sputumu sledove, včasih tudi kapljice krvi! Kri se pojavi ob globokem izkašljevanju in sedaj so te krvavitve že vsakodnevne! V tem času sem opravil 4 Rentgenske preiskave v pulmoloških ambulantah na Jesenicah in Golniku, ter bronhoskopijo in CT na Golniku! Izvidi so sledeči: Bronhoskopija 09.12.2008 Normalen endobronhialen izvid, brez sledov sveže ali stare krvavitve, Pregled je bil opravljen tudi z avtoflorescenco. CT 16.03.2009 Bilateralni plevralni plaki kažejo na izpostavljenost azbestu, Manjše fokalne nehomogene alveloarne zgostitve v srednjem režnju in obeh zgornjih pljučnih režnjih so najverjetneje vnetne narave-ostanki pljučnice-bronhopnevmonije. Manj verjetno gre za vaskulitis ali drugo! Rtg p/c od 27.03.2009, pregledna in profilna slika: povsem enaka slika kot je bil rentgenogram, v novembru lani, desni FCS zaprt, vidne zadebeljene stene bronhov, sicer pa kake druge patologije ni videti. Opravil sem tudi pregled pri otorinolaringologu 19.03.2009 Status: Bobniča cela siva z odmevom. Sluznica v nosu pordela, dve manjši venozni krvavitvi tako levo kod desno ki ju tuširam s srebrnim nitratom in se ustavita. Sluznica je bolj zadebeljena. Žrelo nadraženo. V epifarinksu ni sluzi.Koren jezika in epiglotis sta gladka, Glasilki sta rahlo pordeli, vendar gladki gibljivi. Piriformna sinusa prosta. Na vratu ni patoloških rezistenc. RR 140/80 Kljub izvidom ki ne kažejo na izvor in vzroke hemoptiz, so te čemdalje bolj pogoste! Pojavijo se v pravilu pri globokem izkašljevanju sedaj že vsakodnevno! Aktualne diagnoze pa so: Stanje po PTA Hiperlipidemija Hemoptize Petehje na mehkem nebu Verjetne epistakse Kronični rinitis DNV Prosim vas za vaše mnenje in nasvet kaj še od preiskav pride v poštev! Od zdravil jemljem: Amlopin, Kozar,Hyzar zaradi hipertenzije,Holetar zaradi hiperlipidemije in Tagren ki mi je predpisan 1992 po opravljeni PTA leve iliake! P.S. Ob vsem tem pa dobim včasih mrzlico predvsem od pasu navzgor, in občutek pekočih stopal ki se včasih širi tudi do kolen! Občasno se pojavi tudi temperatura do 37,5 stopinj! Prosim vas za vaše mnenje in nasvet!
Odgovor
Spoštovani gospod, Do sedaj ste opravili vse možne preiskave, edino mi niste napisali ali ste CT thoraksa pokazali specialistu pulmologu. Tam je kot možnost krvavitve omenjen tudi vaskulitis. Če do sedaj tega še niste storili, bi priporočila, da glede izvida CT-ja posvetujete s dr. Katarino Osolnikovo na Golniku, katera je strokovnjakinja med drugim tudi za vaskulitis. Pri vas pride v poštev za razjasnitev hemoptiz tudi ponovitev bronhoskopije. Ker je bila prva bronhoskopija narejena decembra, bi bilo možno sedaj opraviti še kontrolno bronhoskopijo. Včasih se na prvi bronhoskopiji ne more ugotoviti vzroka krvavitve, na drugi oz. kontrolni občasno ja. Želim vam, da uspešno razrešite vaše težave s haemopthisiami, upam, da sem vam z nasveti pomagala. V kolikor imate še kakšne dileme se lahko še naprej obrnete name z vašimi vprašanji. Želim vam lep dan in uspešno razrešitev težav.
Prim. mag. Tanja Gržetić - Romčević, dr. med.
Preberi še
Prim. mag. Tanja Gržetić - Romčević, dr. med.