Vprašanje
Sprašujem v imenu moje mame, ki je sedaj stara 46 let. V oktobru 2000 je bila pri svoji zdravnici s simptomi utrujenosti, bolečinami v kosteh, trebuhu, glavi, za delo ni bila sposobna. Prej pri zdravnici ni bila, saj je jemala zdravila proti bolečinam in je menila, da bodo bolečine minile.Simptomi so se že več let v manši meri pojavljali, takrat je bilo že nevzdržno. Osebna zdravnica ji je rekla, da ji nič ni in da tudi bolniškega staleža ne potrebuje, saj je bila takrat kot iskalka zaposlitve prijavljena za zavodu. Kljub temu ji jo je poslala na dodatne preglede. Ker je bilo stanje po približno 1 letu enako oz. slabše in ji je osebna zdravnica rekla, da ji nič ni, je šla k novi osebni zdravnici. Ta ji je na podlagi mnenja specialista izdala bolniški list, katerega je komisija na zavodu za zaposlovanje zavrnila kot neutemeljen. Vseskozi je hodila na specialistične preglede, na katere je čakala od 3 do 6 mesecev in tudi več. Dne 07.08.2002 je zdravnik specialist ugotovil diagnozo "izrastki v mehurju" oz. "PAPILLOMATHOSISVESICAE URINARIAE ET ERETHRAE, ET STENOSIS MEATUS EXTERNI URETHRAE". Takoj naslednji dan je bila operirana in stanje se ji je po nekaj mesecih bistveno izboljšalo.
V času od oktobra 2000 je bila brez bolniškega staleža in ni bila sposobna za delo.
Zanima me, ali bi lahko njena zdravnica že pri obisku pri njej oktobra 2000 lahko ugotovila njeno nezmožnost za delo oz. ali je bila upravičena do bolniškega staleža, na podlagi maminega stanja in bi lahko posumila na bolezen oz. ali bi morala izdati bolniški list, ko je tako stanje ugotovila ali pa tega ni mogoče ugotoviti oz. preveriti, saj ji je zdravnica rekla, da se samo dela, da je bolna. Zanima me kako bi moral zdravnik v takih primerih ravnati, saj se je izkazalo, da je bolezen obstajala že ob prvem obisku. Prav tako me zanima, ali se bo stanje popolnoma izboljšalo in ali lahko bolezen oz. izrastki ponovijo.
Za odgovor se vam vnaprej najlepše zahvaljujem.
Andrej.
Odgovor
V odsotnosti značilnih znakov neke bolezni ( v tem primeru bi pričakovali težave pri uriniranju ali krvavkast urin ) je včasih težko posumiti, za kaj gre in se odločiti za pravilne preiskave. Ne vem, kaj so ob prvem obisku naredili vaši mami, ponavadi se pri netipičnih znakih naredi vsaj osnovni laboratorij in morda kakšen ultrazvok. Če so bile preiskave narejene, pa niso pokazale posebnosti, je seveda težko upravičiti pravico do staleža ( na kar se jaz sicer ne spoznam dosti, ker je to v pristojnosti osebnih zdravnikov in komisije zdravstvene zavarovalnice ).
Kar se tiče izrastkov v mehurju, se na žalost lahko ponavljajo in priporočam, da mama opravi vse naročene kontrolne preglede.
Preberi še
Dejan Bratuš, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV