Kašelj

Aleksandra Plut dr. med

Pozdravljeni! Imam dve leti staro hčerko. Pred približno tremi tedni je začela močno kašljati, vendar samo, ko je šla spat. Pred dvema tednoma smo obiskali zdravnico, ki nam je predpisala antibiotik ...

Vprašanje
Pozdravljeni! Imam dve leti staro hčerko. Pred približno tremi tedni je začela močno kašljati, vendar samo, ko je šla spat. Pred dvema tednoma smo obiskali zdravnico, ki nam je predpisala antibiotik Sumamed in sirup Ventolin. Sirup Ventolin je morala jemati na 8 ur 1/2 žličke. Na kontroli (po enem tednu jemanja Ventolina) je zdravnica rekla, da je grlo b.p., prav tako ušesa, vendar je hčerka še vedno kašljala, zato nam je predpisala razpršilo Tefen (2x na dan po en vpih) in Berodual (na 6 ur 2 vpiha). Ker je dekica še premajhna, da bi ji dopovedali, kdaj mora vdihniti in so veliki problemi, ker ne sodeluje me zanima vaše mnenje glede predpisanih zdravil in kako lahko postopamo naprej, da se to ne bi ponavljalo. Naj še povem, da se je kašelj v takšni obliki pojavil že večkrat prej, vendar je po enem tednu prešlo, sedaj pa se kar vleče. Sami smo sedaj iz spalnega prostora odstranili perilo in igrače. Kaj še lahko storimo, da bi se izognili uporabi pršil, saj je trenutno njihova uporaba za nas nesprejemljiva? Upam, da je vprašanje razumljivo, za odgovor pa se vam že v naprej zahvaljujem. Lep pozdrav, Helena
Odgovor
Kot sem že večkrat napisala je kašelj velik preoblem v otroški ambulanti.Največkrat je posledica akutnih infektov dihal in mine sam po sebi.Včasih pa kašelj ne mine in takrat je treba ugotovit za kaj gre.Če pri otroku gre za otroški ekvivalent astme,predpišemo zdravila v pršilu in damo staršem natančna navodila, kako se dajejo.Predšolskemu otroku nikakor ne špricamo zdravil direktno v usta pač pa preko posebne maske.Zdravil v pršilih ne dajemo če ni nujno potrebno. Ker vaše deklice ne poznam,težko presodim ali je res potrebovala zdravila v pršilu ali ne, ni pa premajhna za njih, če jih res potrebuje in če vas podučijo kako jih pravilno dajat.
Aleksandra Plut, dr. med
Preberi še
Aleksandra Plut, dr. med