Kašelj

Doc. dr. Marjeta Terčelj dr. med.

Lep pozdrav.Stara sem 22 let in imam težave s kašljem.Bila sem pri pulmologu, kjer se opravljala teste za astmo.Bili so negativni.Povedal mi je ,da na pljučah ne sliši nič posebnega in da so moje teža...

Vprašanje
Lep pozdrav.Stara sem 22 let in imam težave s kašljem.Bila sem pri pulmologu, kjer se opravljala teste za astmo.Bili so negativni.Povedal mi je ,da na pljučah ne sliši nič posebnega in da so moje težave nekje drugje.Predlagal mi je gastoskopijo,češ da moj kašelj izvira iz tega vzroka.Mene pa zanima če je še kakšna druga možnost, ki povzroča moj kašelj.Na gastroskopiji še nisem bila.P.S. včasih sem prižgala tudi kakšen cigaret.Že v naprej se vam zahvaljujm
Odgovor
Spoštovani, vzrok kašlja je zelo različen. Tako je vzrok lahko zaradi težav iz zgornjih dihal, tudi lahko zaradi motenj v fukciji zgornjih prebavil, vendar pa redkeje. Zelo pogost vzrok pa je zaradi spodnjih dihalnih poti. Vzroki so zelo različni: zaradi preobčutljivosti na aerogene alergene in hišno pršico. Včasih se suh dražeč kašelj pojavi kot prvi simptom astme. Kašelj je tudi zaradi kroničnega vnetja sapnice in bronhov, je pa tudi simptom drugih pljučnih bolezni. Nekaterim se pojavi tudi na delovnih mestih, kjer je veliko toksičnih in alergogenih substanc v zraku. Če boste imeli dlje časa kašelj, pa se ponovno vrnite k pulmologu in skupaj nadaljujeta diagnostiko vzroka vašega kašlja. Lep pozdrav, MTZ.
Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.