Kašelj

Doc. dr. Marjeta Terčelj dr. med.

Lep pozdrav!Lepo prosim če mi lahko odgovorite ali rengenske slike pljuč stare 1.5 leto so "stare" in kolikšen je razmak med enim in drugim slikanjem pljuč.To vas sprašujem zato ker že 2 mesec kašljam...

Vprašanje
Lep pozdrav!Lepo prosim če mi lahko odgovorite ali rengenske slike pljuč stare 1.5 leto so "stare" in kolikšen je razmak med enim in drugim slikanjem pljuč.To vas sprašujem zato ker že 2 mesec kašljam ,sem kadilka (1 škatlica dnevno)pljuča sem slikala pred 1.5 letom ,zdravila ne pomagajo zdravnica pravi da ni potrebno ponovno slikanje pljuč.Kaj naj naredim?Hvala za odgovor
Odgovor
Spoštovana g., kašelj pri kadilki ne sme trjati dlje časa. Kadilec žez 35 let in kadi več kot 10 let po 15 do 20 cigaret na dan ima dejavnike tvganja za pljučni rak veliko večji kot ostali. Posebno takrat, ko se jim spremeni kašelj, ali ima izpljunek pomešan s krvjo. Rentgenska slika pljuč 1,5 let stara ne pomeni nič, če so se simptomi kašlja pojavili kasneje. Priporočam vam ponovni pregled pri pulmologu, posebno če ste stari več kot 40 let kadili več kot 10 let po 20 cigaret dnevno. Pri kadilcih pa se ne bojimo samo pljučnega raka ampak ti bolniki z leti razvijejo tudi kronični bronhitis ali pa emfizem pljuč, ki tudi nista prav prijetna v starosti. Lep pozdrav, MTZ.
Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.