Vprašanje
Spoštovani dr. Žgavec,
Zanima me ali kavitacija lahko poškoduje okoliško tkivo ( kožo, nastanek počenih kapilar?). Prav tako me zanima, kaj vi menite o negativnih stranskih učinkih kavitacije?
Hvala za odgovor.
Odgovor
Spoštovani!
Zelo zanimivo in polemično vprašanje a žal brez jasnega odgovora.
Verjetno ste v vprašanju mislili na ultrazvočno kavitacijo - obliko tako imenovane "ultrazvočne eksterne lipolize", ki jo pogosto uporabljajo (predvsem v raznih kozmetičnih salonih, "studijih", lepotnih "centrih" itd...) z namenom, kot sami reklamirajo, "razbijati" maščobno tkivo.
Na vprašanje vam bom težko odgovoril, zaradi več vzrokov. Prvič, za zmanjševanje "celulita" in odvečne maščobe se znova in znova iz leta v leto reklamirajo najrazličnejše "čudežne" in "super učinkovite" metode, katerim je skupno predvsem to, da so v veliki meri (vsaj na dolgi rok) neučinkovite ter strokovno in znanstveno neustrezno (ne)preverjene ( ne obstajajo strokovne - medicinske, multicentričlne, dvojno slepe, neodvisne študije), ki bi potrdile ali ovrgle učinkovitost kot tudi varnost.)
Ker takšne resne študije, na osnovi katerih bi vam lahko kot zdravnik odgovoril, ne obstajajo (oziroma gre v najboljšem primeru za majhne študije sponzorirane s strani proizvajalca, ki jih z nekega resnega znanstvenega vidika, ne moremo zanesljivo ovrednotiti) vam žal ne morem odgovoriti. Sam kavitacije pri svojem delu ne uporabljam.
Poleg tega pa obstaja na tržišču cela množica različnih "aparatur", ki jih reklamirajo za "kavitacijo" se pa med seboj zelo razlikujejo torej lahko sklepamo, da so tudi učinki (če sploh so) različni. Torej ni mogoče odgovarjati na splošno.
Vprašanje če kavitacija lahko poškoduje tkivo je nekoliko nenavadno, saj je namen kavitacije prav poškodba tkiva (z ultrazvokom, naj bi poškodovali adipocite - maščobne celice).
Do kakšne poškodbe prihaja, kakšen je njen obseg, kolateralne poškodbe,... itd pa vam žal ne znam odgovoriti, saj teh podatkov , vsaj podprtih z neko natančnejšo histopatološko študijo ne poznam.
Verjetno se razlikujejo od aparata do aparata, mesta delovanja, od individualnih lastnosti pacienta...itd.
Na to vprašanje vam mora odgovoriti zdravnik, ki vam takšo terapijo dela ali jo bo opravil, če pa so vam to delali nezdravniki,..... hja, potem pa smo pri temi, ki sem jo že večkrat omenil, kako smo ljudje preveč lahkomiselni in zaupljivi in si pustimo, da na nas posegajo ljudje brez zdravniške licence in znanja. (to velja tako za razne laserje, predvsem za odstranjevanja dlak, žilic, pomlajevanja... itd) In to v nezdravstvenih prostorih (raznih salonih, spajih, studijih, ...itd). Podobno, kot bi pustili, da vam naprimer operacijo žolčnika opravi kozmetričarka ali priučena "terapevtka" v "salonu".
Ne vem, če ste z mojim odgovorom zadovoljni a vam zaenkrat kako drugače ne znam odgovoriti.
Lepo vas pozdravljam
Borut Žgavec
Preberi še
Asist. Borut Žgavec, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV