Vprašanje
Zelo rad imam kivi za večerjo -je kaj narobe?
Pravijo da ne preveč soli ker dvigne krvni tlak in
zadržuje vodo, kaj pa potem ko si na morju 1
mesec in vsak dan popiješ velike količine morske
vode pa nima škodljivega vpliva na org. ? a zato
ker je to drugačna -polnomineralizirana sol v morju
in ne samo nacl?
hvala
Odgovor
Vaša vprašanja so zelo zanimiva mešanica in zelo zanimiva. Ja in logično provokativna.
Kivi za večerjo - Kivi (Actinidia chinensis) sodi v družino plezalk. Kivi raste v grozdih na vzpenjalki, ki je podobna vinski trti. Podolgovato ovalni sadeži običajno tehtajo med 50 in 130 grami. Njihovo sadno meso je nežno zeleno, sredina je bela, vsebuje pa približno 800 drobnih temnih semen. Lupina je rjava in pokrita z majhnimi "dlačicami". Prijetno aromatičen kislo sladkast okus za marsikoga predstavlja pravo sladico. Poleg sladkorjev vsebuje izredno veliko C vitamina in tudi magnezija.
Uživanje kivija za večerjo, ni prav nič napačno. Seveda pa je potrebno vedeti, da je potrebno preko dneva zaužiti tudi beljakovine, vire drugih vitaminov, nekaj maščob in ogljikovih hidratov. Skratka - dokler je poseganje po kiviju del splošne zdrave prehrane, ste lahko izredno zadovoljni.
Sol?
Kuhinjska sol je kemično NaCl in tu ni nekih razlik. Je to morska sol ali kamena. Ali izvira iz Sečoveljskih solin ali iz Himalaje, ali Alirije , ni bistvene razlike. Sol, ne glede na poreklo enako vpliva na naš organizem. Sol ni škodljiva, celo potrebujemo jo. Škodljivo pa je pretiravanje s soljo. Dnevno naj bi zaužili po 4 g soli., kar pa redno presežemo. V povprečju zaužijemo kar 12 - če pa se je naša prehrana pretežno na industrijskih izdelkih ali pa se hranimo v rstavracijah je vnos soli še većji - tudi do 16 g dnevno.Nekateri ljudje so na večji vnos soli občutljivi in reagirajo s porastom krvnega tlaka. V vsakem primeru pa obremenjujemo ledvica.
Potem pa je še zgodba o "polnomineralizirani" soli iz morja. Morje je dejansko raztopina številnih soli, ne samo natrijevega klorida - v morju so tudi organske snovi, dejansko je juha, ki ima sicer kar nekaj hranilnih snovi, žal pa vse bolj pogosto tudi povsem neželene toksične snovi. Koliko "morja" popijemo med plavanjem? Diskutabilno, le malokdo med plavanjem dejansko pije morje. Kolikor vidim ljudi med plavanjem, imajo usta zaprta, vodo, ki pa jim zaide v usta, pa izpljuvajo. Preostanek pa so le manjše količine, ki pri občutljivih ljudeh, sčasoma le opravijo svoje.
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV