Kontracepcijske tablete

Edita Arh dr. med.

Najprej en lep pozdrav! Zanima me, kaksne kontracepcijske tabletke so na trgu in katere najbolj priporočate? Stara sem 20 let in nekako od zmeraj živim z negativnim odnosom do kontracepcijskih tabletk...

Vprašanje
Najprej en lep pozdrav! Zanima me, kaksne kontracepcijske tabletke so na trgu in katere najbolj priporočate? Stara sem 20 let in nekako od zmeraj živim z negativnim odnosom do kontracepcijskih tabletk. Mogoče zaradi stranskih negativnih učinkov in s tem posega proti telesu. Kako je s tem? Enkrat sem nekje zasledila, da obstajajo tabletke tudi za moške. Kako pa je s tem pri nas? Najlepša hvala ze vnaprej.
Odgovor
Spoštovani! Na trgu je več vrst kontracepcijskih tablet, ki se med seboj razlikujejo po vrsti in količini hormonov. Za mlade, ki prvič uporabljajo tabletke je priporočljivo začeti z vrstami, ki vsebujejo najmanj hormonov. Tabletke lahko vplivajo na strjevanje krvi, povišajo krvni pritisk, motijo presnov sladkorja, kot vsako zdravilo lahko povzročijo slabosti, vplivajo na apetit... Imajo pa poleg zanesljive zaščite pred zanositvijo tudi dobre strani-menstruacije so šibke zato ni izgube krvi in slabokrvnosti, manj je funkcionalnih cist na jajčnikih, manj nenevarnih sprememb na dojkah, dolgoročno pa varujejo pred rakom na jajčnikih in sluznici maternice. Moška hormonska kontracepcija je še v fazi razvoja.
Edita Arh, dr. med.
Preberi še
Edita Arh, dr. med.