Koronarna bolezen

Prof. dr. Marko Noč dr. med.

Spoštovani prof.dr. Noč, Pišev vam v zvezi s težavami ožilja, katere ima soprog in vas vas prosim za vaše mnenje. Star je 47 let, v preteklih letih brez posebnih zdravstvenih težav. V njegovi druži...

Vprašanje
Spoštovani prof.dr. Noč, Pišev vam v zvezi s težavami ožilja, katere ima soprog in vas vas prosim za vaše mnenje. Star je 47 let, v preteklih letih brez posebnih zdravstvenih težav. V njegovi družini ni zaslediti bolezni srca ali ožilja, razen starejšega brata, kateri je leta 2001, v starosti 48 let umrl za srčno kapjo. Pri možu so se težave pričele v jeseni leta 2002, ko je nenadoma dobil torakalno bolečino in bil decembra sprejet v Kliničnem centru Ljubljana, kjer so ugotovili hipertenzijo in hiperholesterolemijo in subtotalno stenozo LAD ter 50 stenozo RCA. Uspešno je bila napravljana PTCA in STENT, nakar se je dobro počutil in ni imel posebnih težav do januarja letos, ko so se ponovno pojavile hude tesnobe ob manjšem naporu zaradi česar je bil ponovno sprejet na kardiologiji Kliničnega centra v mesecu februarju letos. Ponovno so napravili PTA z dobrim učinkom. Ob naporu ni bilo težav, tudi hoja v hrib z obremenitvijo mu ni delala težav, ni bilo tesnobe,razen včasih pekoč občutek v predelu prs oz. pod požiralnikom, tudi Nitroglicerina ni potreboval. V približno petih mesecih je aktivno shujšal za 8 kg, stanje holesterola se je znižalo iz 8,7 na 6,2, pazi pri prehrani, nikoli ni kadil, redno si kontrolira krvni tlak, kateri je sedaj v normalnih mejah, redno jemlje Tritace 2,5, Bloxan 2x četrt, Plavix in Aspirin 100 ter Sinvacor 20 - 1x dnevno, od maja letos pa še dodatno Alopurinol 1 tbl dnevno. Pred približno tremi tedni pa so se ponovno začele težave ob hoji v hrib(brez obremenitve) ali po stopnicah. Res moram reči, da se je ravnal v teh mesecih po navodilih zdravnikov, pa vseeno težave. Hvaležna vam bom za vaše mnenje. Lep gorenjski pozdrav.
Odgovor
Spoštovani, očitno je pri možu prišlo do ponovne zožitve v arteriji LAD v stentu kljub temu da se je držal navodil. Na ta proces žal bolnik nima prav veliko vpliva. Mož potrebuje ponovno koronarografijo na podlagi katere se bo odločilo za morebitno ponovno širjenje (verjetnost ponovitve bi v tem primeru spet znašala okoli 50%) ali za srčno operacijo-by passi, ki pomeni bolj trajno rešitev. Torej po isti poti kot ste jo ubrali prvič in drugič moža spravite v Klinični center. Lep pozdrav, marko noč
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.