Vprašanje
Spoštovani!
Že več let se trudim odstraniti kožno plesen z različnimi mazili, ki mi jih predpiše osebni zdravnik.Stanje se sicer izboljša, vendar vedno znova pojavlja. Madeži so beli, ponekod rdečkasto rjavi, po sončenju se luščijo... Pojavljajo se mi po hrbtu, vratu pa tudi po prsih in z leti jih je vedno več. Kako plesen trajno odpraviti? Igra prehrana tudi kakšno vlogo pri vsem tem?
Elizabeta
Odgovor
Spoštovana,
žal vas moram nekoliko razočarati.
Kožne plesni oz Pityriasis versicolor (alba oz fusca), kot ji strokovno pravimo, se nekateri posamezniki zelo težko znebijo.
Naj pojasnim, za kaj gre.
Gre za nenevarno, ponavadi kronično povrhnjo kožno glivično obolenje kože, ki na koži povzroča nastanek belih ali svetlorjavo obvarvanih lis, ki se na površini drobno luščijo. Med vsemi glivičnimi okužbami kože predstavlja približno 5% obolenj.
Povzroča ga drobna glivica, ki je v majhnem številu normalen prebivalec zdrave človeške kože in se posebno dobro počuti v vlažnem okolju, še zlasti na mastni koži. Pri mladih odraščajočih (običajno po 15. letu starosti) se pogosto razmnoži in na koži povzroča svetlo obarvane lise, opazne pri večini posameznikov zlasti po sončenju. To se lahko zgodi brez očitnega zunanjega vzroka. Nekatere ljudi obolenje nadleguje več let. Zlasti je to pogosto pri fizično aktivnih, na primer športnikih. Vzrok za to je lahko v pojačanem znojenju, neprimernem zdravljenju, ponovni okužbi ali povečani občutljivosti za infekcijo.
Zaenkrat ni povsem razjasnjeno, zakaj v določenem obdobju pride do pojavljanja izpuščaja, ki lahko z vmesnimi izboljšanji in poslabšanji traja nekaj let.
Diagnozo lahko zdravnik postavi že na podlagi kliničnega izgleda sprememb. Ob tem si lahko pomagamo z Woodovo svetilko, kjer opažamo zlato - oranžno fluorescentno obarvanost okuženih predelov. Ob natančnejšem pregledu je na svetlih, od nohta do manjšega kovanca velikih lisah opazno drobno luščenje povrhnjice - v luskah so številni delci povzročitelja (hife in spore). Okužba z glivicami, imenovanimi Pityrosporum orbiculare (imenovana tudi Pityrosporum ovale ali Malasesia furfur), je vezana na zgornje plasti kože.
Običajno zdravljenje vsebuje uporabo tekočega mila, ki vsebuje sredstva proti glivicam, pri nas je za to zelo primeren antimikotičen šampon, ki vsebuje ketokonazol (Oronazol), ki je na voljo v prosti prodaji v lekarnah. . Svetujemo, da se koža trupa, vratu in zgornjih delov okončin med tuširanjem namaže z omenjenim šamponom, ki ga pustimo učinkovati nekaj minut, nakar kožo temeljito speremo in na prizadete predele nanesemo še antimikotično sredstvo, ki nam ga predpiše zdravnik. Pri tem je pomemenbno, da namažemo sistematsko vso kožo od »vratu do pasu«.Takšno zdravljenje naj traja nekaj tednov, običajno 3-6. V primeru močno razširjenega ali trdovratnega obolenja, je potreben pregled pri dermatologu, ki vam bo predpisal tudi zdravljenje s tabletami antimikotikov. Po uspešnem zdravljenju lahko traja še nekaj tednov, preden prizadeta koža dobi normalen izgled – da svetlo obarvane lise ponovno potemnijo. Lahko se zgodi, da se izpuščaj kmalu ponovno pojavi. Kožo je potrebno spet primerno zdraviti.
Pri tistih posameznikih, ki jih omenjene težave pogosto nadlegujejo, je priporočljivo občasno – 1-2x tedensko preventivno uporabljanje šampona, ki vsebuje ketokonazol.
Potrebno se je zavedati, da ne gre za resno kožno obolenje, da so težave v glavnem nadležne in estetske narave in da stanje ni nalezljivo.
Lepo vas pozdravljam,
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV