Vprašanje
Pozdravljeni.
Kot dogovorjeno posredujem opis Kranio sakralne terapije.
Hvala & Lep pozdrav
Dejan Mikuš
KRANIO SAKRALNA TERAPIJA
Kranio sakralna terapija je celostna manualna terapija, ki obravnava telo, in čustva. Moderno bi jo lahko definirali kot psihosomatsko terapijo, vendar je njena osnova še vedno precej somatska; se pravi telesna. Zaradi rahlih, 5-gramskih ročnih impulzov, bi lahko rekli,da je pristop v kranio sakralni terapiji tudi energetski.
Kranio sakralno terapijo apliciramo na kranio-sakralni sistem. To je kompleksen sistem vezivnega tkiva, možganske tekočine, lobanjskih in križničnih kosti ter centralnega živčevja, ki se razteza od glave do ledveno-križnega predela.
KS sistem je zelo rahel in subtilen, saj vsakršna najmanjša sprememba v organizmu ali zunaj njega vpliva na njegovo ravnotežje. Stanje ravnotežja v KS sistemu terapevti kranio sakralne terapije zaznavamo s pomočjo spremljanja pulza možganske tekočine. Ritem utripanja se odziva na vse fiziološke spremembe v telesu, čustvovanje in tudi na naravo naših misli.
Kranio sakralni terapevti verjamemo, da je naše telo popolen »laboratorij«, ki je v normalnih razmerah sposoben izgraditi vsako, za normalno delovanje potrebno substanco. V terapiji zaupamo v ta notranji laboratorij in mu pomagamo pri njegovem delovanju, tako, da skušamo izboljšati razmere v njegovi notranjosti.
Pomoč avtokorekcijskim (samozdravilnim) mehanizmom v telesu izvajamo s pomočjo rahlih ročnih dotikov, ki sproščajo napetosti v »kanalizacijski« napeljavi možganske tekočine od glave do križnice. Terapevt kranio – sakralne terapije ima zelo dobro razvite ročne zaznave in spretnosti, zna poslušati telo in podpira organizem tam, kamor ga usmeri dobro razvit notranji občutek.
Kako izvajamo kranio –sakralno terapijo
S kranio – sakralno terapijo se bolečinam približamo ročno; tako da sproščamo telo po poteku lobanjsko križnične osi. Veliko se posvečamo tudi vezivni preponi medenice, predelu pleksusa, prsnega koša in grla. Sprostitev se dogaja s pomočjo rahlega dotika terapevtovih rok. Pri opazovanju kranio – sakralnega terapevta, se navzven zdi, da se prav za prav nič ne dogaja. Vendar je z rahlim ročnim stikom mogoče v notranjosti organizma doseči velike spremembe.
Če imajo bolečine emotivno ozadje, s pacientom vzpostavimo terapevtski dialog, ki temelji na osnovah gestallt psihotrapije. Uporabimo lahko moč miselne predstave in se »pogovarjamo« z bolečino, celico delom telesa ali organom. Poslužujemo se vsega kar je v dometu pacientovega sprejemanja in si poiskušamo pomagati tudi z domišljijo. Menimo, da je domišljija odličen terapevtski medij in lahko odpravi marsikatero težavo in bolečino.
Kranio –sakralna terapija pri bolečini v križu in drugih ortopedskih težavah
Nekatere mehke prijeme KS terapije uporabljamo kot predpripravo za terapijo pri poškodbi hrbtenice in drugih sklepov. KS terapija nam pomaga povezati določen simptom s funkcijo celega telesa in tako morebiti odkriti odgovor na vprašanje zakaj se je določena bolečina pojavila. Velikokrat na primer odkrijemo, da je pogost vzrok za bolečino v križu napetost v trebušni preponi. Trebušna prepona je mehkotkivna struktura, ki izredno reagira na naše emocionalne spremembe in se pod vplivom emocionalnega stresa skrči. Prepona pa je vpeta na zadnji strani telesa na zgornje tri ledvena vretenca, tako, da se ta zakrčenost prenese tudi navzad na ledveni del hrbtenice, kar po določenem času lahko pomeni bolečino.
Na podoben način lahko nastajajo bolečine tudi v drugih sklepih. Velikokrat smo s subtilnim ročnim preiskovanjem napetosti v telesu odkrili povezave med bolečino v ramenskem sklepu in napetostjo v istostranskem organu pod trebušno prepono.
Pri obravnavi bolečine v križu pogosto odkrijemo napetosti in nepravilnosti na nivoju vratnih vretenc in senčnih kosti v lobanjskem dnu. Ko odpravimo te nepravilnosti se zgodi, da tudi bolečina v križu popusti ali pa jo lažje rešujemo s standardnimi postopki.
V praksi se nam je večkrat potrdila tudi obratna vzdolžna povezava napetosti in bolečine v hrbtenici. Pri padcih na trtico se namreč pogosto dogaja, da se po določenem času preselijo simptomi v vratni predel ali glavo. Takrat lahko s sprostitvijo medenično – križničnega segmenta vplivamo na aktualno bolečino v vratu ali glavi.
Posebnost KST = manualna terapija glave in ustne votline
S kranio – sakralno terapijo lahko pomagamo pri različnih težavah z zdravjem. V naši praksi jo uspešno kombiniramo z drugimi manualnimi postopki. Uporabna je pri zelo običajnih bolečinah in težavah, vendar je zaradi svoje posebnosti glede tretmaja glave in ustne votline »rezervirana« v glavnem za simptome in težave na katere klasični fizioterapevtski postopki ne najdejo odgovora. Tako z njo zdravimo simptome hiperaktivnosti, motnje ravnotežja, bolečine v glavi, akutne motnje požiranja in okušanja ter akutne motnje v vidnem polju.
S kranio –sakralno terapijo obravnavamo tudi ustno votlino, zato je koristna pri pacientih, ki imajo težave s čeljustnim sklepom in nepravilnim vgrizom. Nepravilnosti vgriza pa se ne kažejo zgolj kot lokalna težava , pač pa vplivajo tudi na položaj vratnih vretenc in hrbtenico. (glej sliko)Opazili smo veliko razseljenih bolečin po celem telesu pri pacientih, ki nosijo ortodontske pripomočke in se njihovo telo ne more tako učinkovito prilagajati na ortodontski terapevtski pripomoček . Tudi po odvzemu takih pripomočkov priporočamo nekaj terapevtskih tretmajev. V tujini se tudi nekateri zobozdravniki poslužujejo kranio sakralne terapije in jo uporabljajo na primer pred večjim operativnim posegom ali izdiranjem zoba. Na ta način »pripravijo« organizem pacienta na poseg
Športne poškodbe
Športne poškodbe prizadanejo najpogosteje gibalni sistem (kosti, vezivo, mišičje). KS terapija se v teh primerih dopolnjuje z manualnimi fizioteapevtskimi tehnikami. Z manualno terapijo zdravimo npr. poškodbo kolenskih vezi, KS terapija pa bo pomagala pri integraciji prizadete gibalne enote v celoten organizem in njegovo naravno gibalno shemo. Ko se poškodujemo zaznavamo prizadeti sklep ali del telesa čisto drugače; pri hujših poškodbah se nam mogoče celo zazdeva kot da ta predel ni več del nas. Ks terapija je odlična tehnika, s katero poškodovanec lažje in hitreje sprejme poškodovan predel v svoje naravne gibalne vzorce in zato tudi bolje okreva.
Vrtoglavice, bruhanje, piskanje v ušesih, motnje ravontežja, bolečine v vratu, mravličenje po rokah
Sindrom, ki ga opisujejo naštete motnje poznamo pod imenom Mb. Manierre, vendar se terapevti kranio –sakralne terapije raje izogibamo diagnostičnemu predalčkanju in težave kar opišemo. Menimo, da je ozadje na videz zelo podobnih simptomov ali znakov lahko zelo različno.
Pri zgoraj naštetih motnjah in težavah, smo v telesu našli nepravilnosti na zelo različnih delih telesa. Tudi tam, kjer na pogled ne vidimo smiselne povezave z bolečino ali težavo.
Pogosto pa je pri pacientih z vrtoglavicami nekaj narobe na nivoju senčnih kosti, kjer je doma naš slušni sistem in organ za ravnotežje. V središčni možganski kotanji se senčne kosti stikajo z dugimi kostmi lobanje in skozi majhne luknjice in špranje med kostmi omogočajo prehod številnim živcem in žilam, ki prehajajo med glavo in prsnim košem.
Senčne kosti so pod vplivom žvekalne muskulature, ki se nanjo pripenja ter velikih vratnih mišic, ki premikajo glavo. Nepravilnosti in napetosti v mišicah lahko zmanjšajo obseg luknjic, ki omogočajo prehod pomembnim žilam in živcom. Nastanejo vtesnitve, ki se kažejo v slabši venski drenaži glave in povišanem tlaku znotraj lobanje. To so pogoji v katerih se lahko razvijejo vrtoglavice ali motnje ravnotežja, sluha in drugo. Lahko nastopijo motnje požiranja, motnje srčnega ritma … skozi središčno lobanjsko kotanjo teče pomemben živec ki oživčuje vse notranje organe, ter drugi pomembni živci
Strokovnjaki so opozorili na obstoj velikega petroznega živca, ki prehaja skozi senčne kosti in nadzira krvne žile, ki napajajo zatilne predele velikih možganov. V zatilnih režnjih pa nastaja »slika«- se pravi, da imajo taki pacienti lahko tudi težave z vidom.
S kranio sakralno terapijo lahko vplivamo na razmere v središčni lobanjski kotanji. Ročne tehnike za urejanje napetosti vezivnih ovojnic v okolici senčnih kosti so velikokrat so lahko uspešne pri odpravljanju vrtoglavic, glavobolov ter šumenja v ušesih.
Antistresno delovanje
KS terapija pa je izredno uporabna tudi v preventivi, saj izboljšuje našo vitalnost in dviguje naravno odpornost organizma. Preiskusili smo jo tudi kot antistresno metodo in bili smo presenečeni nad pozitivnimi izzidi. Vsak je brž ko ne že izkusil trenutke, ko ima človek po domače povedano »polno glavo« vsega in predstavljate si, da delujejo prijemi CS terapije ravno tako, kot če bi odprli ventil skozi katerega nato odteče vsa napetost – fino, ne?
Pediatrija
Zaradi neinvazivnosti, enostavnosti in dobre prilagodljivosti je kranio-sakralna terapija dobila mesto tudi pri obravnavi novorojenčkov in otrok. Za tovrsten korak se odločajo starši, ki so o tem kaj prebrali ali slišali in imajo težave s svojimi malčki ker jih ti »ne pustijo spati«. Vse več otrok se označuje s tako imenovanim sindromom hiperaktivnosti.
Opažamo, da je pri težavnih in travmatičnih rojstvih možnost tega sindroma večja. Pri tem se namreč kostni deli lobanje in pripadajoči vezivni sistem lobanjskega dna deformira. Ta deformacija vsebuje napetosti, ki vplivajo na otrokovo aktivnost in obnašanje. Ročna sprostitev možganskih šivov se relativno hitro pozna na kvalitetnejšem spancu otroka. Seveda je problem, takemu živemu malčku slediti in izvajati terapijo. Z malo otroške žilice in občutkom za igro pa izkušen terapevt tudi to z veseljem premosti.
V kombinaciji z drugimi fizioterapevtskimi metodami pa je KST uspešna pri obravnavi idiopatskih skolioz pri otrocih. V terapevtskem smislu igrajo pomembno vlogo tudi starši, ki jih naučimo nekaj enostavnih prijemov, ki jih navadno z navdušenjem preiskušajo na svojih otrocih.
Pomen rojstva in novorojenčki
Vse več je tudi staršev, ki poznajo posebnosti kranio-sakralne terapije in želijo obravnavo za svoje novorojenčke. Predvsem se za to odločajo mamice, ki so rodile s carskim rezom. Carski rez ni naraven potek biološkega procesa rojstva. Zaradi tega sta tako mati, kot tudi novorojenček prikrajšana za to izkušnjo. Moderna psihoterapija ugotavlja spremembe značajskih lastnosti pri otrocih rojenih s carskim rezom. Iz stališča kranio sakralne terapije lahko trdimo,da je porod priprava novorojenčka na prehod iz vodnega okoliša v gravitacijsko zemeljsko okolje. Boleča in naporna »telovadba« pri prehodu skozi porodni kanal služi kot prvo učenje. Nekateri manualni terapevti pravijo, da je vagina prvi kiropraktik, ki naj bi nam s krčenjem in raztezanjem pri rojstvu namestila vsako vretence posebej. Antropozofi pravijo da je življenje na zemlji zaznamovano s procesom krčenja in raztezanja; materija se krči in razteza v ciklih. Življenje poteka v določenih ritmih, ki so prisotni tudi v obliki pulziranja naših tkiv, celic, krvi, dihanja in črpanja možganske tekočine. Tekom življenja doživljamo vzpone in padce, kitajci govorijo o dvojici življenskih sil yina in yanga… Skratka rojstvo je pomembna izkušnja in vsako odstopanje od naravnih biloških poti lahko vodi k različnim disfunkcijam. Povdarjamo, da je ta izkušnja ravnotako pomembna tudi za mamice.
S kranio-sakralno terapijo lahko delno nadomestimo delo mišic medeničnega dna matere in tako »pričaramo« izkušnjo rojstva, ki je med drugim tudi del našega genskega spomina. Tako lahko rečemo, da na nek način »pretentamo« naše celice in zadovolimo načrt genskega programa. Podobno velja tudi za mamice, ki s tako terapevtsko izkušnjo dodajo rojstvu še dodatno kvaliteto in vrednost.
Biološki procesi
Biološki procesi so naravni procesi, ki v organizmu potekajo po skrbno nadzorovanem načrtu. Med biološke procese sodi naš razvoj od rojstva do smrti. Biološki procesi so: rojstvo,odraščanje in spreminjanje, ki se kaže s primarnimi in sekundarnimi spolnimi znaki, menjava mlečnih zob s stalnimi, menstruacija, koncepcija, nosečnost, staranje in smrt. Včasih se zaradi različnih razlogov zgodi, da se biloški proces prekine, zastane ali se patološko spremeni. Med pogoste prekinjene biološke procese, ki jih obravnavamo s kranio-sakralno terapijo sodi na primer splav ali rojstvo s carskim rezom. Pogosto obravnavamo tudi paciente, ki nekako niso v sozvočju s svojim naravnim biološkim procesom staranja. Vsi poznamo krize srednjih let, tik-takanje biološke ure pri dekletih-ženah itd…
Psiho-somatska terapija
Zaradi celostnega pristopa je kranio – sakralna terapija uspešna pri težavah psiho-somatskega značaja; se pravi, da lahko vpliva na bolečine in težave, ki imajo emotivno ozadje.
V današnjem času je vse več je bolezni in bolečin, ki se ne odzivajo na običajen način terapije tako kot so se v preteklosti. Ugotavljamo, da bolečina v križu, ni več taka kot je bila nekoč… v preteklosti je zadostovala fizična korekcija: odprava mehanskih motenj v telesu in pacient je takoj čutil olajšanje. Dandanes nas razmere v katerih živimo obremenjujejo tudi s čustvenimi komponentami, ki se vse pogosteje manifestirajo skupaj z na videz običajno bolečino v križu ali pa katero drugo običajno težavo. Zaradi teh opažanj smo bili primorani začeti posegati po orodjih, s katerimi bi se lahko približali tudi čustvenim komponentam bolečin. Eno izmed takih orodij je tudi kranio-sakralna terapija oz. »somto-emotivno« sproščanje.
Somato –emotivna sprostitev
Somato emotivna sprostitev ni psihoterapija. Gre za celostno sprostitev telesa, uma in čustev. Pri somato emotivni sprostitvi je naš cilj pomagati pacientu na poti do ozaveščanja svojega stanja in sprostitev zavrtih čustev. To doseže pacient sam, ob naši asistenci s pomočjo dotika (manualne terapije) in terapevtskega dialoga.
S kranio – sakralno terapijo imamo ugodne rezultate pri obravnavi endogene depresije, anksioznih stanj in drugih stanj, ki jih spremljajo občutki tesnobe v prsnem košu, povišanega srčnega ritma, »cmoka« v grlu ali dušenja.
Sublimirana emotivnost se lahko v telesu klinično manifestira na zelo bizarne načine in nas lahko nek način tudi zmede, saj ne vidimo nikakršnih logičnih povezav med simptomi, ki jih ima tak pacient. Klinični znaki so na primer: razspršene bolečine po celem telesu, občutki mravljičenja, občutki slabosti in mišične oslabelosti. Povdarjamo, da smo opažali naštete klinične simptome pri pacientih, ki so opravili uradno medicinsko diagnostiko, ki je potrdila odsotnost bolezni nevrološkega ali katerega drugega izvora. Pacient lahko navaja »čuden« okus v ustih, neprestano rahlo povišano telesno temperaturo, zatekanje sklepov…Poudariti moramo tudi, da ne gre za namišljene simptome; namreč velikokrat se taki pacenti, ki jim noben strokovnjak ne more odgovoriti za kaj se gre, ustrašijo. Razumljivo je, da jim ni prijetno, če bi si okolica mislila, da so njihove težave namišljene.
Pri velikem številu pacientov, se opisani simptomi »razrešijo« s somato – emotivno relaksacijo. Pogosto se nam, po globalni celostni sprostitvi zgodi, da se bolečine in simptomi nekako »zredčijo« in v telesu ostanejo zgolj izrazite telesne disfunkcije, ki so odpravljive z običajno fizioterapijo ali drugimi medicinskimi postopki.
Epilepsija, endogena depresija, avtizem in kranio- sakralna terapija
Vseh povezav med telesom in nekaterimi duševnimi stanji ne poznamo še najbolje, vendar smo v praksi spoznali nekatere namige, kako lahko s pomočjo urejanja razmer v telesu, uredimo in blažimo nekatere težave v psihi.
Pri depresivnih stanjih je v telesu prisotna tako imenovana kompresijska trijada; to je stanje, ki opisuje velika odstopanja od normalne gibljivosti v križnično ledvenem segmentu, med zatilno kostjo in prvim vratnim vretencem ter v lobanjskem dnu.
Če nam uspe sprostiti gibanje v naštetih področjih, se pacientu z depresijo lahko zdravstveno stanje bistveno popravi.
Pri avtističnih otrocih in pri hiperaktivnosti zaznavamo odstopanja v gibljivosti lobnjskega dna. Pri epilepsiji je močno spremenjena napetost mehkotkivnih struktur med zatilno kostjo in prvim vratnim vretencem.
Obstajajo določene nepravilnosti v kranio – sakralnem sistemu in telesu, ki so na nek način tesno povezane z našim duševnim doživljanjem, čustvovanjem in mišljenjem.
Odgovor
Spoštovani!
Kot je bilo dogovorjeno posredujem vašo razlago in podroben opis KST naprej, srečno,J.K.L.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV