Kratkotrajna izguba zavesti

Prof. dr. Marko Noč dr. med.

Lepo pozdravljeni! Nedavno so me v bolnišnico peljali zaradi kratkotrajne izgube zavesti in nato hiperventilacije (zaradi prehitrega dihanja). Ker me v bolnišnici že imajo v evidenci zaradi problemov...

Vprašanje
Lepo pozdravljeni! Nedavno so me v bolnišnico peljali zaradi kratkotrajne izgube zavesti in nato hiperventilacije (zaradi prehitrega dihanja). Ker me v bolnišnici že imajo v evidenci zaradi problemov s srcem (insuficienca srčne zaklopke) so me ponovno dali na UZ srca in me celo 2x podrobno pregledali, pa niso odkrili nič kaj nevarnega razen res minimalne oz. po njihovem mnenju "nepomebne" insuficience aortne zaklopke (prirojena napaka). Drugače sem na terapiji z Dilatrendom (2x1/2 12,5 mg tablete na dan). Na laboratorijskem pregledu krvi, ki so mi jo odvzeli, ko sem še hiperventiliral in sem imel mravljince v rokah in nogah ter vrečko na ustih, so ugotovili, da mi primanjkuje Kalija (K:3.30) nakar so mi dali infuzijo Kalija. Ali je bil vzrok za kratkotrajno nezavest in hiperventilacijo morda pomanjkanje Kalija v krvi? Prilagam vam celoten krvni izvid in bi vas lepo prosil, če ga lahko pregledate in mi sporočite, če je s krvjo še kaj drugega narobe: Laboratorij: L. 7.2, E:4.71, Hb 147, Trombo: 283, Prot. ačs:99.6 %, INR: 1.00, Parc. trombopl. čas: 34, D-dimer: 186.0, Troponin T pod 0.010, Mioglboin: 25.86, sečnina: 3.1, kreatinin: 118, Ca: 2,60, KS: 7.65, Na: 140.7, K: 3.30, v PAAK: PH: 7.550, pCo2: 3.08, presežek baze: 0.4, puferna baza: 48.3, bikarbonat. ion: 19.6, Cel. CO2: 20.3, pO2: 14.58, O2: 97.1 % Želim vam vse dobro in veliko uspehov pri vašem delu.
Odgovor
Spoštovani, verjetno pri vas ne gre za pomankanje kalija. Nižje vrednosti so predvsem posledica pomika kalija iz krvi v celice ob hiperventilaciji. Kaj je vzrok hiperventilacije ne vem. Lahko da ste se kaj ustrašili (panični napad?). Od izvidov dodatno razjasnitev zahteva le nekoliko povečan krvni sladkor. Osebni zdravnik naj vam ga kontrolira zjutraj na tešče in po potrebi opravi glukozni tolerančni test (specialist diabetolog). Kontrolira naj tudi kreatinin, ki je nekoliko povečan. Lep pozdrav, marko noč
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.