Limfom

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

Pozdravljeni! Mojemu očetu so pred nekaj tedni odkrili rakav tumor na bezgavki. Tumor se po podatkih zdravnikov ni razširil in je bil pravočasno odkrit. Oče je bil pred nekaj dnevi na prvi štiridnevni...

Vprašanje
Pozdravljeni! Mojemu očetu so pred nekaj tedni odkrili rakav tumor na bezgavki. Tumor se po podatkih zdravnikov ni razširil in je bil pravočasno odkrit. Oče je bil pred nekaj dnevi na prvi štiridnevni kemoterapiji (od predvidenih šestih). Zdaj je doma četrti dan in zelo slabo prenaša posledice. Slabo mu je in je zaprt. Zato si tudi ne upa jesti in če ne bo jedel, se mu bo stanje še poslbšalo. Ker do zdaj (ima 42 let) nikoli ni bil bolan (razen kakšnega manjšega prehlada), se bojim, da posledic kemoterapije ne bo prenesel. Zanima me, zakaj so se zdravniki odločili za takšno obliko zdravljenja in ne raje za operacijo ali obsevanje? In zanima me tudi, ali je kakšna možnost, da se zdravniki odločijo za skrajšenje kemoterapije, ali celo kakšno drugo obliko zdravljenja? Da o tem, da me prav tako skrbi za mamo, ki psihično to zelo slabo prenaša, niti ne govorim. Hvala za odgovor.
Odgovor
Spoštovana! O tem, zakaj so se zdravniki odločili za kemoterapijo boste morali povprašati njih. Domnevam, da ima vaš oče limfom (=rak bezgavk) in je bila kemoterapija pravilna izbira za zdravljenje, vendar na podlagi skopih podatkov, ki ste jih napisali, tega ne morem vedeti. Sestavo kemoterapijo je seveda mogoče zamenjati ali skrajšati, če so težave take, da jih ni mogoče omiliti. Zdravila proti bruhanju in slabosti, ki se dajejo ob kemoterapiji, pogosto povzročijo zaprtje, ki ga je potrebno urediti z odvajali in primerno prehrano. LP prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.