Limfom

Doc. dr. Tomaž Kocjan dr. med.

Pozdravljeni, sem 25 letno dekle s kar zajetnimi zdravniškimi izvidi. Pa naj na kratko opišem stanje. Že približno dve leti sem subfebrilna od 37.3 do 37.7 st. Povišano telesno temperaturo spremljajo...

Vprašanje
Pozdravljeni, sem 25 letno dekle s kar zajetnimi zdravniškimi izvidi. Pa naj na kratko opišem stanje. Že približno dve leti sem subfebrilna od 37.3 do 37.7 st. Povišano telesno temperaturo spremljajo bolečine v predelu pod pazduho, ki so zelo neprijetne (trganje, utripanje...), bezgavke pa tu niso otečene oz. povečane. Splošno počutje je slabo, sem zelo utrujena, bolijo me miši, občasno me trese mraz, popoldan vsaj dve uri prespim. Splošna krvna slika je vredu (v zadnjem letu in pol sem shujšala za sedem kg, trenutno tehtam 50 kg pri 163 m višine) ob enakem hranjenju. Bila se že obravnavana na Golniku zaradi kašlja, CT pljuč je b.p., gastroskopija je pokazala kronični kastritis, kolonoskopija je b.p, na infekcijski kliniki so mi ob pregledu v ambulanti dejali da ne gre za neko akutno okužbo. Pregled pri endokrinologu je pokazal povišane androgene v krvi, močno sem poraščena po telesu pa tudi po obrazu (ličnice), izpadajo mi lasje (na temenu - androgena alopecija), krvavim le en dan v nesecu. Predlagana je bila terapija z Diane 35, pijem jih že eno leto vendar nobene izboljšave. Rečeno mi je bilo, da subfebrilne temperature in utrujenost, bolečine v bezgavkah niso posledica funkcionalne androgenizacije. Kaj menite vi? Pričela sem se bati, da ni kaj hudo narobe z mano, saj sem brala članek nekega dekleta s podobnimi težavami (urujenost, povišana telesna temp., bolečine v bezgavkah, normalna krvna slika...), ki so ji šele čez kar precej časa, ko so ji zdravniki svetovali naj preneha z mirjenjem temperature odkrili raka na bezgavkah. Ali lahko kje opravim kakršen koli pregled, ki bi to potrdil ali ovrgel, saj me je že kar precej strah? Lepo pozdravljeni in hvala za vaš trud.
Odgovor
Spoštovani, funcionalna androgenizacija dejansko nima nikakršne zveze z vašimi osnovnimi težavami. Ko govorite o raku bezgavk verjetno mislite na limfom, ki se običajno pokaže s povečanimi bezgavkami. Te so pri vas normalne velikosti. Infektolog, ki je pravi naslov za iskanje vzroka stalno povišani temperaturi, je na to bolezen že prav gotovo pomislil in napravil ustrezne preiskave. Lep pozdrav,
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.