Vprašanje
Lep pozdrav!
Moja težava se navezuje na ljubosumje, ki je (po
moje) posledica pomanjkanja samozavesti. Že tri leta
sem v zvezi z moškim, ki je štiri leta starejši od mene,
sama pa jih imam 27. Grozno sem ljubosumna, sedaj,
ko sem par mesecev noseča, pa še toliko bolj. V
ljubosumje in slabo voljo me spravi to, da partner
pogleda za vsako, ki gre mimo (ko sva na primer na
sprehodu), da daje komentarje preko spleta (seveda
vsem tistim, ki nimajo nobenega odvečnega
kilograma).
Sicer vsi kolegi in kolegice trdijo, da sem simpatična,
da mi nič ne manjka. Pred nosečnostjo sem se redno
ukvarjala s športom in sem res imela izpiljeno
postavo, a kljub temu premalo samozavesti. Sedaj pa
se z najljubšimi športi ne smem več ukvarjati (zaradi
nosečnosti) in moja samozavest pojenja z meseci.
Kljub temu se dnevno gibljem, a se resnično bojim, da
se bom v nosečnosti preveč zredila (v štirih mesecih
sem se za kilo in pol) in ne bim imela nikoli več take
postave kot nekoč. S partnerjem se veliko
pogovarjava glede teh težav, a kaj, ko me vsek
sprehod z njim ali komentar na spletu ponovno spravi
v razočaranje in slabo voljo. Vem, da me ima zelo rad
in mi to nenehno dokazuje, ampak...
Prosila bi Vas za kakšen nasvet glede tega, kako naj
zmanjšam to ljubosumje in pomanjkanje
samozavesti.
Hvala,
Tanisha
Odgovor
Spoštovana,
Ustrezno ugotavljate, da je vaše pretirano ljubosumje povezano s pomanjkanjem samozaupanja. Iz vašega opisa dogajanja bi bilo mogoče sklepati, da je vaša samopodoba precej odvisna od vaše zunanjosti. Zato so jo spremembe, ki jih prinaša nosečnost, še bolj zamajale. Piko na i po vašem mnenju dodajo še komentarji vašega partnerja o videzu drugih.
Prvi korak v vaši situaciji bi bil, da se vprašate, zakaj vas partnerjevi komentarji delajo negotovo. Če je vašemu partnerju všeč videz kakšne druge ženske, ali to pomeni, da mu vi niste všeč? Najbrž ne. Ali to pomeni, da vam sporoča, da vi niste privlačni? Tudi najbrž ne. Ta preskok je nastal le v vaši glavi. Povezan pa je najbrž s tem, da vi sebe ne vidite kot privlačno in vredno ljubezni. To pa seveda ne pomeni, da vas tako vidi tudi vaš partner. Če bi bilo tako, bi si težko predstavljala, da bi bil z vami.
Drugi korak bi bil, da partnerju poveste, da vas njegovi komentarji spravljajo v stisko. Brez očitanja mu povejte, kako se ob tem počutite in kaj bi želeli od njega, da bi vam bilo bolj prijetno. S temi spremembami boste morda vsaj malo vplivali na vaše samovrednotenje.
Tretji korak pa bi bil, da se vprašate še, ali je vaš partner ob vas le zaradi vašega videza, ali pa vas morda precej bolj ceni, kot se vi sami. Vendar se morate zavedati, da je zelo možno, da partnerja lahko v resnici odvrnete od sebe, če boste nadaljevali z ljubosumnimi očitki, čustvenimi pritiski ali celo izbruhi-
Torej: če boste hoteli zmanjšati vaše ljubosumje (za katerim stoji strah, da bi vas partner zapustil in zato potreba, da ga čim bolj nadzorujete), boste morali začeti pri vaši samopodobi. Ko je ta stabilnejša, se človeku ne zdi več, da je njegovo življenje in sreča tako močno odvisno samo od partnerstva. Ko se boste imeli raje, boste tudi bolj zaupali v ljubezen drugega. Spreminjanje samopodobe je precej zahtevna in dolgotrajna naloga in ponavadi je za to potrebna strokovno pomoč. Ustrezna izbira za to je psihoterapija, o kateri si lahko več preberete na povezavi razvojno analitična psihoterapija ). Pazite nase,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV