Vprašanje
Babica je, zaradi neuspešnih zdravljenj kožnih problemov pri svojem zdravniku, obiskala dermatologa. Postavil je diagnozo "SCLERODERMIA EN PLAQUE" (kaže se na nogah in trebuhu). Ima tudi nepojasnjene bolečine v desnem zapestju ter kazacu desne roke, kjer ima en členek tudi zadebeljen. Ali gre tudi to pripisati sklerodermiji? Ker ji situacije ni objasnil, se obračam na Vas.
Precej podatkov sem dobila na sclero.org, vendar nekaj vprašanj še vednjo ostaja.
Ali je v Sloveniji kakšen dermatolog, ki se ukvarja izključno s takšnimi kožnimi problemi (v tujini namreč so)? Kako pa je s pregledi na organih, krvnimi testi in testi na protitelesa? Še pridejo (oz. kaj še špride) na vrsto? Zasledila sem tudi, da lahko pride do zamenjave pri tipu "sistemic s." s tipom "localized s." Torej diagnoza pri lokalizirani s. nikoli ni 100%, ali kako?
Za odgovor se Vam vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav,
Meta
Odgovor
Spoštovana,
Kot očitno že veste, gre pri lokalizirani skelrodermiji (cirkumskriptna sklerodermija, morphea oz lokalizirana oblika) za kronično obolenje, ki se običajno pojavlja v srednjem življenjskem obdobju (največkrat med 20 in 50 letom starosti, ženske obolevajo pogosteje kot moški). Vzrok obolenja še ni povsem pojasnjen, pri nekaterih bolnikih je možna vzročna povezava z okužbo z Borelio Burgdorferi (ki jo prenašajo klopi). Običajno opažamo posamična žarišča, v redkih primerih so generalizirana in zajamejo velike površine kože, pri tako imenovani pansklerotični obliki pa so poleg kože lahko prizadeti tudi podkožje, kitne ovojnice, mišice in kosti.
Žarišča so sprva vneta, kasneje se pojavijo ovalni predeli trde (sklerotične) kože velikosti kovanca do dlani. Na robu okoli svežih žarišč se ponavadi pojavi vijolično moder kolobar - takšno obliko imenujemo "sclerodermie en plaque", v ploščah.
Bolniki nimajo subjektivnih težav, moti jih obstoj in izgled žarišč.
Sprememb na notranjih organih praviloma ni, lahko se posredno zaradi prizadetosti kože v sklopu obolenja pojavi okorelost sklepov.
Diagnozo postavimo v večini primerov na podlagi klinične slike, potrdimo jo s patohistološko preiskavo.
Takšna oblika obolenja izjemno redko preide v sistemsko obliko sklerodermije.
V Sloveniji se nihče od dermatologov posebej ne ukvarja z sklerodermijo (ker nas je dermatologov v primerjavi z drugimi državami žal zelo malo).
Pri lokalizirani obliki so biokemični testi in imunološki testi v mejah normale, redko ugotavljamo povišane vrednosti protiteles priti B Burgdorferi in antinuklearna protitelesa (ANA)
Sistemska oblika, za katero očitno ne gre pri vaši babici, običajno poteka drugače. V več kot polovici primerov se sicer začne z omejeno obliko sistemske skleroze. Prične se z rigidnostjo prstov rok, koža se napne, postane rigidna, otečena, gibanje prstov je omejeno; pri bolnikih mraz sproži napade bolečin na prstih rok, nog, včasih uhljev in nosu, boleči predeli so bledi. Na konicah prstov se pojavijo razjede...Bolniki imajo težave pri požiranju čvrste hrane, zgago, napenjanjem, težjim dihanjem ob naporu, suhim kašljem. Kasneje so lahko prizadeti številni notranji organi. Klinični sum potrdimo lahko z dodatnimi preiskavami, na primer patohistološko preiskavo vzorčka odvzete kože. Teste, ki jih običajno opravimo pri sumu na sistemsko obolenje (ANA, anticentromerna protitelesa, Scl-70 protitelesa), opravimo v sklopu obdelave določenega bolnika pri sumu na sistemsko obolenje običajno dermatologi. S sistemsko obliko obolenja pa se sicer ukvarjajo revmatologi - številne preiskave so namreč namenjene oceni prizadetosti notranjih organov.
Svetujem, da babica opravi še dodaten pregled pri revmatologu, ki bo pojasnil njene težave s sklepi. In obenem, da se o konkretnih težavah vaše babice pomenite z dermatologom ki jo zdravi.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV