Vprašanje
Star sem 32 let in približno 10 let imam probleme z luskavico. Že nekajkrat sem obiskal dermatologa in vem, da je zadeva dedna in nekako neozdravljiva. Stanje se izboljša poleti na soncu in seveda v manj stresnih obdobjih. Uporabljam mazilo Elocom ali pa Belosalic. Zanima me, če je na področju zdravljenja luskavice prišlo do kakčnih novih odkritij (kakšno novo zdravilo ali kaj podobnega) in kako na najlažji in najmanj škodljiv (zgoraj našteta mazila so baje zelo agresivna) način blažiti bolezenske simptome.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovani, seveda je na tem področju marsikaj novega.
Luskavica je zelo kompleksno obolenje, ki prizadene približno 2 % ljudi in predstavlja eno najbolj pogostih kožnih bolezni. Obolenje so poznali že v antičnih časih. Dolgo so jo zamenjevali z drugimi boleznimi, predno so spoznali, da ni nalezljiva.
Žarišča se lahko pojavijo kjerkoli na telesu, na obraz so redko, pojavi se kadarkoli v življenju.
Bolniki, pri katerih je bolezen v družini (sorodstvu), se nagibajo k zgodnejšemu začetku obolenja.
Luskavica je dedna bolezen. Verjetnost, da bodo otroci zboleli, je 20%, če ima luskavico en starš oziroma 60%, če jo imata oba.V osnovi gre pri obolenju za dve motnji – na eni strani kožne celice prehitro množijo in poroženevajo, kar navzven opažamo kot luske na koži; obenem pa se temu pridruži tudi vnetje v koži. Nekdo, ki za luskavico oboli, jo praktično nosi v sebi vse življenje, pravimo, da poteka v latentni obliki. Ko se pokažejo zanki na koži (dejavniki, ki to sprožijo, so različni – vnetne bolezni, stresi, nekatera zdravila, spremembe letnih časov,pri ženskah nosečnost, alkoholizem…velikokrat pa ne moremo opredeliti sprožilnega dejavnika), postane manifestna.
Iz povedanega sledi, da je popolnoma pozdraviti žal ne moremo. Vsako zdravljenje, ki nam je dandanes na voljo, je namenjeno temu, da obolenje spravi iz manifestne nazaj v prikrito, latentno obliko.
Zdravljenje luskavice ni preprosto – potrebno ga je prilagajati posamezniku, njegovi starosti, lokalizaciji žarišč, obliki žarišč, obliki in stopnji obolenja, morebitnim spremljajočim obolenjem. Na voljo imamo različna mazila za lokalno uporabo ( v novejšem času: kalcipotriol ter retinoidi, na primer tazaroten), obsevanja z ultravijoličnimi žarki (svetilke SUP, fotokemoterapija – PUVA, v novejšem visokoenergetski laserji, ki proizvajajo UVB žarke…).
Večini bolnikov lepo pomaga zmerno naravno sončenje, kjerkoli, ne le ob morju, čeprav se tam s kopanjem učinek poveča. Na razpolago imamo naravna zdravilišča.
V Sloveniji že 20 let deluje Društvo psoriatikov z več podružnicami.
Torej, upam, da sem odgovorila na nekaj vprašanj v zvezi z obolenjem. Kako pa z zdravljenjem pri vas v tem trenutku, brez pregleda težko rečem.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV